Türkiye'de iktisat eğitiminin değerlendirilmesi ve egemen öğreti olan neo-klasik iktisadın eleştirisi
The evaluation of education of economics in Turkey and the critisism of dominant neo-classical economics
- Tez No: 226768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH MESUD KÜÇÜKKALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı iktisat bilimine ve eğitim yöntemlerine yöneltilen eleştirileri dikkate alarak egemen iktisat kuramının sınırlarını ve soso-ekonomik sorunlara çözüm getirebilme potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Aslında bu çalışma“İktisat eğitimi nasıl olmalıdır?”sorusuna cevap aramaktadır.Çalışmada mevcut iktisat eğitim sistemine ve günümüz iktisat eğitiminde egemen kuram olan neo-klasik iktisada diğer birçok kuram tarafından ?buna post otistik iktisat kuramı da dahil- yöneltilen eleştiriler göz önünde bulundurularak araştırma konusunu kapsamlı bir biçimde anlamaya ve konuya her açıdan hakim olarak çözüm önerileri sunmaya çalışılmıştır.Söz konusu eleştiri ve tartışmalar ışığında mikro-makro ayrımına son verilmesi, sermayeyi destekleyen politikalar yanında sosyal politika prensiplerine de önem veren bir makro iktisadın olması, deneysel çalışmaların üzerinde durulması, iktisatta matematiğin kullanımının amaç değil de araç olduğu bilincine varılması ve iktisat eğitiminin tüm ekolleriyle birlikte bir bütün halinde verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this sdudy is to show the ability of solution potential of dominanat neo-classical economics to socio economic problems by considering critisizms of discipline of economics. This study actually tries to find an answer to this question:?How must be the education of economics??In this study we tried to comprehensively understand the research topic and offer solutions considering the critisizm of present education of economics and dominant neo-classical economics by other economic theories including the Post Autistic Economics.By that arguments and critics we concluded that micro-macro division must be ended, with the capital supported politics there must be macro economics which considers and gives an importance to principles of social politics, emphasize experimental researches, understanding the situation and position of mathematics in economics and the education of economics must be carried on with all other schools.