Cumhuriyet Dönemi fikir hayatında Yusuf Akçura'nın yeri
The rol of Yusuf Akcura in ideological life of the republican period
  1. Tez No: 226775
  2. Yazar: KEMAL ŞENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Türk Milliyetçiliği ve halkçılığının önderlerinden olan Yusuf Akçura, Meşrutiyet dönemi siyasal/düşünsel yaşamının etkili aktörlerinden biri olmasının yanı sıra, Cumhuriyet'in kuruluş temellerinde de büyük payı olan değerli bir aydındır. Cumhuriyet idaresinin kuruluş sürecinin tüm aşamalarında görevler üstlenmiş, özellikle fikir cephesinde yürüttüğü çalışmalarıyla, düşün hayatımızda seçkin bir konuma sahip olmuştur. Yusuf Akçura, Cumhuriyet döneminin ideolojik-kültürel yapılanmasında ve yeni rejimin takip edeceği siyasal hattın belirlenmesinde, ilke ve program temelinde önemli katkıları olan bir fikir ve eylem adamı olarak, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki yerini almıştır. Kurtuluş Savaşı sürecinde asker ve bir bürokrat olarak Ankara Hükümeti'nin saflarında yer alan Akçura, TBMM milletvekilliği ile siyaset adamı, Türk Ocağı ve eğitim kurumlarındaki çalışmalarıyla da fikir adamı niteliklerini öne çıkarmıştır. Cumhuriyet'in inşa döneminde, toplumsal ve siyasal planda ürettiği fikirlerle en önemli Kemalist ideologlar arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Yusuf Akçura, one of the leaders of Turkish Nationalism/Populism, other than being an effective figure of political and ideolgic life in the constitutional government period, he is an important politician who played an essential role in the foundation of Turkish Republic. He participated in all stages of construction of the republic, especially with our thought life he became an important character during this period. With his endless contribution in the ideologic-cultural and political structure of Turkish Republic, he took an important place in the history. During the war of independence , his participation as a soldier and a mamber of Goverment of Ankara as well as his studies on several educational institutions , extended his philosophical point of view. He is considened as one of the most important ideologs with his valuable contributions on social and political foundation of the Turkish Republic.