Kentsel dönüşüm
Urban regeneration
  1. Tez No: 226780
  2. Yazar: GÜL ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Yaşanan göçler, küreselleşme, teknolojinin gelişmesi gibi nedenlerle kentler zaman içinde çöküntü sürecine girmiştir. Tüm dünyada kentlerin bu sorununa çözümler üretilmiş olup, günümüzde ise kentsel dönüşüm uygulamaları çözüm olarak görülmektedir.Ülkemizde de kentler aynı sorunlarla karşılaşmış, çeşitli yöntemlerden sonra kentsel dönüşüm uygulamaları kentlerin sorunlarına çözüm olarak benimsenmiştir.Ülkemizde kentsel dönüşüme doğrudan yer veren düzenlemeler 2000' li yıllarda tesis edilmiş olup, bu kapsamda tarihi varlıkları konu alan 5366 sayılı Kanun ve belirli bir alanı (Ankara) konu alan 5104 sayılı Kanun karşımıza çıkmaktadır. Ancak, kentsel dönüşümü genel olarak düzenleyen bir kanun da bulunmamaktadır.Bu durum, yetki karmaşası, plan bütünlüğü ilkesinin ihlaline sebep olabileceği gibi, kentsel dönüşüm konusunda genel geçer uygulamalar yapılmasını zorlaştırmaktadır. Diğer bir yandan mevzuattaki birtakım eksiklikler idarenin yapacağı uygulamalarda da mülkiyet hakkı, katılım, kamu malları, takdir yetkisi gibi konularda sorun yaşanmasına neden olabilecektir.Anılan nedenle, kentsel dönüşüm yerinde bir çözüm olmakla beraber yasal düzenlemelerdeki eksiklikler ve çatışmalar düzeltilmeden bu çözümden istenen verimin sağlanması mümkün olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Emigration, globalization, and development of technology, demolished large parts of the cities. The world, produced many solutions for this problem of cities, but nowadays ?urban regeneration? is accepted.Our cities faced with the same problems too. Turkey accepted Uran Regeneration as a solution after experiencing other methods.Legal arrangements that directly mention ?urban regeneration? established by 2000? s; Code numbered 5366 which is about cultural and historic assets, Code numbered 5104 which is about a specific area: Ankara. But, there is no legislation which establishes the general rules of urban regenerationSo that, it makes hard to establish general and equal applications, and it may cause of violations of authorization and integrity of plans. And, because of deficieny in codes, there can be some porblems of right of property, public property, power of discretion subjects.So that, efficiency of urban regeneration is related to find solutions about deficiency of legal arrangements and conflict of authority subjects.