Kentsel dönüşüm sürecinde katılım ve ortaklık bağlamında sürdürülebilir mahalle yenileşmesi
Sustainable neighborhood renewal in the context of participation and partnership, through urban regeneration process
  1. Tez No: 145115
  2. Yazar: SERHAT KUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN GÖKGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Sociology, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kentsel Dönüşüm; "Sosyal, ekonomik, fiziksel dinamikler sonucunda oluşan kentsel problemlere çözüm üretmek ve kentlinin yaşam kalitesini arttırmak hedefi ve stratejik bir yaklaşımla, yerel halkın katılımını sağlayarak, özel sektör, yerel yönetimler, merkezi idare, sivil toplum örgütleri ve benzeri kurumların ortak çalışabilecekleri platformların kurulmasını örgütleyen yönetişim modelleri geliştiren bir vizyon ve eylemler bütünüdür. Kentsel Dönüşümün temel hedefleri; Kentlerdeki fiziksel çöküşü durdurmak ve tarihi dokunun sürdürülebilirliğini sağlamak, ekonomik yaşamı canlandırmak, kentsel yaşam kalitesini artırmak ve kültüre dayalı dinamikleri harekete geçirmek ve her ölçekte katılımı sağlamaktır. Katılımın sağlanabilmesi için önce yerel ölçekte stratejiler oluşturulması gerekmektedir. Yerel ölçekte stratejiler oluşturmak için Kentsel Rönesans gündemi sürdürülebilir mahalle yenileşmesini işaret etmektedir. İngiltere örneğinde Kentsel Dönüşüm politikalarında belirlenen vizyon ve stratejilerin gerçekleşebilmesi için ulusal stratejilerin yanı sıra yerel stratejiler de geliştirilmiştir. Katılımın sağlanabilmesi için oluşturulan ortaklık yapılarında yerel toplulukların da yer alması sağlanmış, yerel toplulukların kapasiteleri artırılarak, katılım düzeyleri yükseltilmiştir. İstanbul'da Mahalle ölçeğinde projeler hazırlanabilmesi için önce mahalle yapısının yeniden tanımlanması gerekmektedir. Ekonomik, fiziksel ve demografik açıdan kontrol edilebilir büyüklükte mahalle sınırlarının oluşturulması, katılımın sağlanabilmesi içinde önemli bir gerekliliktir. İstanbul'da sosyal, ekonomik ve fiziksel olarak sürdürülebilir bir çevre oluşturulabilmesi, ve küreselleşen dünyada, yarışmacı kentler arasında İstanbul'un da yer alabilmesi için, bütüncül bir vizyon ve eylem planı olarak Sürdürülebilir Mahalle Yenileşmesi Programları uygulanabilir bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Urban Regeneration is a whole of actions and visions, leading resolution of problems that occur at the urban area via physical, economic and social dynamics and organizes the setting up of platforms providing the participation of local communities by strategic approach where public and private sectors, local authorities, central governments, non-governmental organizations, local communities and such actors work together. The key principles of Urban Regeneration is; to stop physical decay and provide the physical sustainability of the urban area, vitalize the economic life, increase the urban life quality and involve cultural dynamics, provide participation at all scales. Local strategies should be developed for providing participation. Urban Renaissance Agenda is leading to Sustainable Neighbourhood Renewal for developing strategies at local scale. In the U.K. experience, local level strategies are developed parallel to the national level strategies for achieving the vision and strategies that are determined in Urban Regeneration policies. Local communities are enabled to take place in partnerships to provide local participation and the level of participation of local communities is increased by capacity building. For developing projects at neighbourhood scale in Istanbul, the neighbourhood structure is to be redefined initially. It's a crucial to set up physically, economically and socially manageable neighbourhood boundaries for developing strategies at local scale and providing participation. As a holistic vision and action plan, Sustainable Neighbourhood Renewal is an appropriate tool for Istanbul to develop a physically, economically and socially sustainable environment and to take part in competing cities in the context of globalizing world.