Read
Oku
- Tez No: 226791
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAĞ AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
This is a supplementary text for the exhibition OKU/ READ and cannot be considered separately from it. ?READ? is an assemblage of fragments with references to processes of othering and homogenization, orientalism, post-modern and Islamic architecture, belief systems, women as marker of ideology in society and notions of display. What brings these fragments together is an intellectual and relational process that led to their simultaneous production. Their coexistence creates an ambiguous space open to multiple readings.
Özet (Çeviri)
Bu, OKU sergisini destekleyici bir çalısmadır ve sergiden ayrı bir metin olarak konumlandırılamaz. OKU, ötekileştirme ve aynılaştırma, post-modern ve İslam mimarisi, inanç sistemleri, ideolojinin göstergesi olarak kadın ve sergileme şekillerine göndermede bulunan parçaların bir araya gelmesinden oluşan bir bütündür. Bu parçaların bir arada bulunmasının nedeni, aynı zaman dilimi içinde üretilmelerine neden olan zihinsel ve ilişkisel bir süreçtir. Birlikte varolmaları, pek çok okumaya açık belirsiz bir mekan yaratır.