Reading strategies in Turkish and English: A case study of Eight Turkish EFL students
Türkçe ve İngilizce'de okuma stratejileri: İngilizceyi yabancı bir dil olarak öğrenen sekiz Türk öğrencinin durum incelemesi
- Tez No: 64490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE AKYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
KISAÖZET Bu çalışmada yabancı dil olarak İngilizce eğitimi gören sekiz öğrencinin Türkçe ve İngilizce metinleri okurken kullandıktan okuma stratejileri incelenmiş ayrıca İngilizce'de verilen bir kursun Türkçe ve İngilizce okuma stratejileri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma şu araştırma sorularım irdeleyecektir: a) Orta-öncesi düzeyde İngilizce öğrenen öğrencilerin Türkçe ve İngilizce metinleri okurken kullandıkları stratejiler arasında benzerlikler ve/veya farklılıklar var mıdır? b) Okuma stratejisi kursu öğrencilerin İngilizce ve Türkçe okuma stratejileri ile okuma ve anlama yetisini sınayan sınav sonuçlarını etkiler mi? Etkilerse ne şekilde etkiler? c) İngilizcede verilen okuma stratejisi kursu Türkçe okuma stretejilerini de etkiler mi? Etkilerse, ne şekilde etkiler? d) Okuma stratejisi kursu öğrencilerin Türkçe ve İngilizce okuma konusundaki düşüncelerini etkiler mi? Etkilerse ne şekilde etkiler? Bu çalışmaya bir teknik üniversitenin İngilizce hazırlık sınıflarında eğitim gören sekiz öğrenci katılmıştır. Veriler şu kaynaklardan elde edilmiştir: okuma sırasında yüksek sesle söylenen bütün düşüncelerin protokolü, araştırmacının gözlemleri, özgeçmiş anketi, öğrencilerle yapılan görüşme ve PET sınavının okuma-anlamayı sınayan bölümü. Elde edilen bulgulara göre, kurs öncesi öğrencilerin İngilizce metni okurken kullandıktan alttan-üste okuma süreci stratejilerinin kullanım sıklıklarının İngilizce'de daha fazla olduğu ve bu farkın manidar düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu öğrenciler kurstan önce Türkçe metinleri okurken üstten- alta okuma süreci stratejilerini İngilizceden daha fazla kullanmışlardır. vıArastama sonuçlarına göre kurstan önce öğrencilerin Türkçe ve İngilizce metinleri okurken kullandıktan denetleyici-düzenleyici stratejilerin kullanım sıklıkları arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. Elde edilen diğer bulgular ise bu kursun öğrencilerin İngilizce ve Türkçe metinleri okurken kullandıkları stratejileri, okuma ve anlama yetisini sınayan sınav sonuçlarım olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Son olarak, çalışmaya katılan öğrencilerin bu kursa olumlu tepki verdikleri saptanmıştır. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reading Strategies in Turkish and English: A Case Study of Eight Turkish EFL Students by Reyhan Salatact The present study investigated the reading strategies of Turkish EFL students in Turkish and English and the possible effects of a reading instruction. The study addressed the following questions: a) Are there any similarities and/or differences between the cognitive and metacognitive reading strategies employed by pre-intermediate Turkish EFL students when they read in Turkish and English ? b) Does the strategy instruction in EFL reading affect their EFL reading strategies and reading comprehension scores? If so, how ? c) Does the strategy instruction in EFL reading affect their Turkish reading strategies ? If so, how ? d) Does the strategy instruction in EFL leading affect their attitudes to reading in Turkish and in English ? If so, how ? The participants consisted of eight students enrolled in a pre-İntennediate level class of a one-year intensive English course offered at a Turkish-medium technical university. The data came from think-aloud protocols, observation, a background questionnaire, and a semi-structured interview and the reading component of the PET test. The results indicated that the frequency with which the students utilized bottom-up strategies was significantly higher in English than in Turkish before the instruction. Moreover, the frequency with which they utilized the top- down strategies was significantly higher in Turkish than in English. rvHowever, there was no significant difference between the frequency with which the students utilized metacognitive strategies in Turkish and English before the instruction. The findings also suggested that the instruction affected both LI and L2 reading strategies in a positive way. Moreover, a significant gain score was obtained from the post-test in English. And finally, most of the students reacted positively to the L2 reading instruction.