Manipulating consumers through graphic design: A project about the effects of graphic design on branding and consumer perceptions
Tüketiciyi grafik tasarımı ile manipule etmek: Grafik tasarımının markalaşma ve tüketici algısı üzerinde etkisine dair bir proje
  1. Tez No: 226794
  2. Yazar: MEHVEŞ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ELİF AYITER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
With improving technologies and production techniques specifications of different products in a category become very similar and design turns into a crucial element to create distinction. To make a difference amongst products, each brand tries to create a common language in all of its visual elements and aims to give a message to the consumer about its identity. Since design is such a significant aspect in branding, can consumer perceptions about a product be manipulated through graphic design? This project focuses on the creation of different identities for a single product and tries to see the results of this production on consumers.
Özet (Çeviri)
Günümüzde, tasarımın markalaşma üzerinde etkisi şüphesizdir. Gelişen teknolojiler ve üretim yöntemleri ile aynı kategorideki farklı ürünlerin özellikleri birbirlerine çok benzemeye başlamakta ve tasarım farklılaşmak için kritik bir eleman olmaktadır. Diğer ürünler arasında fark yaratabilmek için, her marka tüm görsel elemanları arasında ortak bir dil oluşturmaya çalışmakta ve tüketiciye kendi kimliği ile ilgili mesaj vermek istemektedir. Tasarımın bu kadar etkili bir eleman olmasından dolayı, bir ürün hakkındaki tüketici algıları grafik tasarımı aracılığı ile manipule edilebilinir mi? Bu proje bir ürün için farklı kimlikler yaratımı ve bu yaratımın tüketici üzerindeki etkilerinin sonuçlarına odaklanmaktadır.