Gökçeada (imroz) lepidoptera faunasının tespiti
  1. Tez No: 2267
  2. Yazar: YAVUZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
iw ÖZET Siirkiye iklimsel Özelliklerinin rm yeryüzü şekille rinin ortaya çıkarttığı sayısız mikroklimalar nedeniyle oldukça zengin bir faunaya saMptir. Buna karşılık îlr- klye Faunası nenüz yeterijnee çalışılmamıştır, Biğer grup. lara oranla dana iyi çalışılmasına rağmen, fürkiye Lepl- doptera Faunası da tam anlamıyla ortaya konulamamıştır. Öökçeada ana kıtadan yaklaşık 2.5 milyon yıl önce ayrılmıştır, özellikle Lepidoptera Faunası araştırması da tam olarak yapılmamıştır. Lepidoptera faunasını tes- bite yönelik bu çalışmada 1985 ve 1986 yaz aylarında 620 örnek toplanmıştır. Çalışma sonunda Raopalocera altordo- sundan 6 familyaya ait 27 cins ^e 32 tür tesbit edilmiş tir. Gökçeada lepidoptera faunası İle Anadolu Lepidoptera Faunası arasında sıkı bir benzerlik olduğu da gözlenmiş tir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkey has a rather rich fauna because of numeraous microclimas created by climatic features and earth forms. However, the fauna of Turkey has still not been studied sufficiently. Lepidoptera Fauna of Turkey is studied widely than the other groups, but has not been discovered properly yet. Gökçeada had been seperated from mainland as an is land about 2.5 milion years ago. Especially Lepidoptera Fauna research of this island has not been made properly. This study consering the search of Lepidoptera Fauna has made in summer 1985 and 1986, and 620 samples had collec ted. In this research 27 genus and 52 species of 6 fa- milia from Rhopalocera sub-ordo have been found. It is observed that there is a close resemblance between Gökçeada Lepidoptera Fauna and Anatolia Lepidop tera Fauna.