Avrupa Birliği ulaştırma politikası ve Türkiye'nin uyumu
European Union transport policy and cohesion of Turkey
  1. Tez No: 226848
  2. Yazar: SELİM ÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Siyasi bir birlik olma yolunda ilerleyen Avrupa Birliği'nin oturduğu temellerden biri de mal ve kişilerin serbest dolaşımıdır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hızla artan elektronik ticaret içinde dahi, sanal ürünler hariç, diğer bütün ürünlerin, alıcısına ulaştırılması için nihayetinde yine fiziksel olarak taşınması gerekir. Taşımacılık dış ticaretin, turizmin, günlük hayatımızın önemli bir parçasıdır. Ulaştırmanın ekonomiye, sosyal hayata ve çevreye doğrudan ve dolaylı etkileri bulunmaktadır.AB ortak bir ulaştırma politikası oluşturma gereğini ortaya koymuştur. Karayolu ulaşımının yoğunluğunu diğer ulaşım modellerine kaydırmak için çeşitli tedbirler alınmış, kazalarda ölen insan sayısını yarıya indirme yönünde konulan hedef doğrultusunda ilerleme kaydedilmiştir. Demiryollarının tekrar canlandırılması için kombine taşımacılık teşvik edilmektedir. Ticari taşımacılıkta önemli pay sahibi olan deniz ulaşımında, güvenliğin arttırılması ve çevre felaketlerinin önlenmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Havayolu ulaşımında tek bir pazar oluşturmak hedeflenmektedir. Tüm ulaşım modellerinde, piyasa ekonomisine geçişin önündeki engellerin kaldırılması ve serbest rekabetin açılması takip edilmektedir.Karayolu ulaşımının hakim olduğu ülkemizde trafik kazalarında her yıl binlerce kişi hayatını kaybetmektedir. Demiryolları ulaşımı, özellikle Marmaray ve hızlı tren projeleri ile atağa kalkmıştır. Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'de denizcilik hakettiği yeri bulamamıştır. Havayolu ulaşımı, gerçekleşen serbestleşmeden sonra gelişmektedir.Türkiye'de mevzuat AB müktesebatına homojen olmayan şekilde kısmen uyumludur. Karayolu ulaşımının diğer ulaşım modellerine yönlendirmek uzun ve zorlu bir süreç olacaktır. Demiryolları alanında altyapı inşaatları ve mevzuat çalışmaları sürmektedir. Denizyolu ulaşımında uluslararası anlaşmalara taraf olunması gerekmektedir. Havayolu ulaşımında, kamu hizmet yükümlülükleri ve uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan bazı kısıtlamalar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Free movement of goods and people is one of the main principles of European Union. Electronic trade is improving with technologic development, but all products, except for virtual ones, should be transported eventually. Transportation is an important piece of foreign trade, tourism and our daily life. Transportation has direct and indirect effects on economy, social life and environment.EU has put the need of a common transportation policy into reality by regulations on acquis. The domination of land transport should be transferred to other models. The project trying to half the deaths is successfully continuing. Railways transport is to be revitalized, multimodal transport is encouraged. There are studies to improve safety at sea and prevent environmental disasters. To form a Single European Sky is one of the aims in air transport. EU tries to remove obstacles in preventing market economy and free competition.Every year thousands of people die on roads in Turkey, which is dominated by land transport. Particularly Marmaray and high speed train projects are revitalizing the rail transport. Sea transport is lacking in Turkey with seas surrounding the country. Air transport is improving after liberalization of the market.The implementation of EU acquis is partial in Turkey. It would be a long process to transfer the domination of land transport to other models. There are infrastructure and regulatory studies in railway sector. International agreement should be singed in sea transport. Public service requirements and international aviation agreements should be considered in air transport.