Eyüp Sultan Türbesi çinileri üzerine bir araştırma
A literary about the çini?s of Eyüp Sultan Tomb?s
  1. Tez No: 226899
  2. Yazar: MERVE SERİNÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, İstanbul Eyüp Sultan Türbesi çini süslemeleri üzerine yapılmıştır. Eyüp Sultan Türbesi'nin içindeki çini süslemeleri anlatılmakta olup, türbe içindeki çini süslemelerinin, kompozisyon, malzeme, teknik, konu, motif ve renk özellikleri incelenmiştir.Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi, amacı, alt problemleri, sayıtlıları ve sınırlılığı üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde araştırmanın, modeli, evren ve örneklemi, veri toplama tekniği, verilerin analizi, süre ve olanakları üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde, İstanbul'un tarihi, coğrafi özellikleri, Eyüp Sultan Türbesi ile ilgili bilgiler, çini süslemeleri üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde, araştırmada yer alan çini örneklerinin kompozisyon, malzeme, teknik, konu, motif ve renk özellikleri inceleme formları değerlendirmeye alınmıştır.Beşinci bölümde araştırmanın sonuç ve önerileri yer almaktadır.Ayrıca araştırmada yararlanılan kaynaklar yer almakta. Ekler kısmında ise örnekleri değerlendirmeye alınan inceleme formu bulunmaktadır.Türbedeki çini süslemeleri Türk Kültürüne büyük katkı sağlamakta ve Türk Kültürel zenginliğimizin bir mirası olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Literary was studied about the Eyüp Sultan Tomb?s Çini paintings. Interior çini paintings of the Eyüp Sultan Tombs was explained mean while the composition, material, technic, subject drawings and color properties are examined. Literacy was composed of fine parts. In the fiest part the problem of the literacy, purpote sub problems assumphons and boundarics are examined.In the second part of the literacy the model. The universe and the sample, dafa collection mutined, analysis of the dafa, time period and the possibilities are examined.In the third topic, history of İstanbul geographical properties, information about the Eyüp Sultan Tomb and the Çini paintings are examed.In the fourth part çini paintings in the literacy are examined by those aspects, composition, material, technic, subject, motif, color properties.Fifth part can sist of examinings forms, conclusions and recommendations.Additively the literatures which the author used are the examination form which is used for the examination of the samples is included.The Çini paintings supply great support fot the Turkish culture and became a heritage for the Turkish cultural nichness.