Eyüp Sultan türbesi çini tezyinatı
Tile decoration of İstanbul Eyup Sultan tomb
  1. Tez No: 569738
  2. Yazar: ZELEHA KUVVET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA ŞİMŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Türklerin geliştirdiği çini sanatı, mimari eserlerinin iç ve dış mekânlarında en önemli süsleme unsurlarından biri olmuştur. Çini sanatı, yeni üslûp ve motiflerle zenginleşerek Osmanlı devletinde de varlığını sürdürmüştür. Araştırma konusu olarak Osmanlı Devleti mimari eserlerinden İstanbul Eyüp Sultan türbesinin çini tezyinatı seçilmiştir. Peygamberimizin sancaktarı adına yaptırılan ve İstanbul'un fethinin simgesi olan türbe, Türk tarihinde sosyo-kültürel açıdan oldukça önemlidir. Osmanlı'nın farklı dönemlerde üretilen çini tezyinatıyla bezenen türbe, adeta bir müzeyi andıran çeşitlilik ve zenginliktedir. Her açıdan önem arz eden Türbe yapısının çini tezyinatı şimdiye kadar bir bütün olarak ele alınmamıştır. Yapının tezyinatını oluşturan çiniler desen, motif, teknik ve renk özellikleri açısından ele alınarak değerlendirilmiştir. Farklı 14 pano, 23 ulama, 24 bordür deseni ve bir yazı kuşağı tespit edilerek incelenmiştir. Bu kapsamda çinilerde bulunan üslûplaştırılmış ve yarı stilize edilmiş bitkisel, bulut, rûmî grubu, geometrik, sembolik, nesneli motiflerin çözümlenmesi yapılarak ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Dönemin diğer yapılarında bulunan çini bezemelerle karşılaştırılması yapılarak Eyüp Sultan Türbesini bezeyen çini tezyinatın önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tile art developed by Turks has been one of the most important decoration elements in interior and exterior of architectural works. Tile art, enriched with new styles and motifs continued to exist in the Ottoman state. Tile decorations of Istanbul Eyup Sultan tomb from Ottoman architectural works were selected as a research topic. The tomb, which was built for the standard-bearer of the Prophet and symbolized the conquest of Istanbul, is very important in terms of socio-cultural at Turkish history. The tomb, which is adorned with tile decoration produced in different periods of the Ottoman Empire, is almost like a museum. Tile decoration, which is important in all aspects, has not been considered as a whole up to now. The tiles, which make up the decoration of the building, have been evaluated in terms of patterns, motifs, technical and color characteristics.14 different panels, 23 ulama (single repetitive tile), 24 border patternsand a tile band scripthas been identified and examined. Within this scope, stylized and semi-stylized herbal, cloud, rûmî, geometric, symbolic, object-oriented motifs are explained in detail. The importance of tile decorating of Eyup Sultan Tomb was tried to be put forward by comparing the tile decorations with the other structures of the period.