Metin incelemesinde söylembilim yöntemi 'Binbir Gece Masalları üzerinde bir uygulama'
Discourse analysis/textlinguistics method on text analysis and a practise about the Arabian Nights
- Tez No: 226898
- Danışmanlar: PROF. AZMİ YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Giriş, sonuç, iki bölüm ve bir ekten oluşan bu çalışma söylembilimsel bir bakış açısından hareketle, özellikle Arapça metinler için metin inceleme ve okuma biçimi ortaya koyup bu çerçevede BGM'nin metin yapısı üzerinde bir uygulama yapmayı amaçlamıştır.Giriş bölümünde problem durumu, çalışmanın önemi, amacı, ilgili çalışmalar, metin inceleme ve okuma, Binbir Gece Masalları'nın tarihçesi, konusu ve yayılım süreci üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde söylembilimin temel kavramları, metinsellik ölçütleri, söyleminbilimin tarihsel gelişimi, Arapçada söylembilim ve söylembilimsel bir bakışla metni anlamlama süreci üzerinde durulmuştur. Söylemi/metni anlama süreci ise betimleme, çözümleme ve yorumlama olmak üzere üç aşamalı bir süreç olarak ele alınmıştır. Birinci aşamada bağdaşıklık kavramına, ikinci aşamada tutarlılık kavramına ve üçüncü aşamada ise metinlerarasılık kavramına ağırlık verilmiştir.İkinci bölümde BGM'den seçilen bir grup anlatı üzerinde inceleme yapılmış ve masalların metin örgüsü belirlenmeye çalışılmıştır.Sonuç bölümünde çalışmanın değerlendirmesi yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.Ek'de söylembilimle ilgili temel terimlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which consists of an introduction, a conclusion and two chapters, aims to find out the model of text analysis and reading particularly for Arabic texts with perspective discourse analysis/ textlinguistics and in this frame to practice on the text structure of the Arabian Nights.In Introduction, importance of the study, its aim, text analysis and reading and the short history of the Arabian Nights and its matter and its wide spreading process are dealt with.Chapter one tries to investigate main terminology of discourse analysis and standards of textuality, the evolution of discourse studies, discourse analysis in Arabic and signification process of text with perspective of discourse. It deals with this process in three positions as descriptive level, analytic level and explicative level. In the first level ?cohesion? and in the second level ?coherence? and in the third level ?intertextuality? is focused.In Chapter Two, the selected stories from the Arabian Nights are examined and their text structures are tried to be determined.Conclusion provides a general survey of the study and gives the conclusions that the study reached.Appendix presents the main terminology about discourse analysis.