Ulusal gazetelerin haber tasarım cemiyeti (Society for News Design) ölçütleriyle değerlendirilmesi
Evalution of national newspapers with the criteria of Society for News Design (SND)
- Tez No: 226901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN GENCE DELİDUMAN, DOÇ. DR. YÜCEL GELİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de yayımlanan gazetelerin sayfa tasarımlarının, Society For News Design (SND) (Haber Tasarım Cemiyeti) tasarım ölçütlerine uygunluğunu ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda grafik eğitimi veren öğretim elemanlarından Türkiye'de yayımlanan gazeteler hakkındaki görüşleri alınmıştır. Bunun için araştırmacı tarafından anket hazırlanmıştır.Araştırmaya 34 öğretim elemanı katılmıştır. Rastgele seçilen 7 yerli gazetenin SND ölçütlerine uygunluğu hakkında öğretim elemanlarının görüşleri alınmıştır.Gazeteler SND tasarım ölçütleri çerçevesinde,A- Tasarım ilkeleri açısından uygunlukB- Tasarım elemanlarının kullanımı açısından uygunlukC- Tasarımın okuru etkilemesi açısından uygunlukbaşlıkları altında öğretim elemanlarınca ayrı ayrı değerlendirilmiştir.Tasarım ilkeleri açısından, tasarım elemanlarının kullanımı ve gazete tasarımının okuru etkilemesi açısından öğretim elemanlarının gazeteler hakkındaki değerlendirmelerine genel olarak bakıldığında, Zaman ve Radikal gazetelerinin diğer gazetelere göre daha yüksek puanlar alarak ön plana çıktığı, buna karşılık Posta ve Star gazetelerinin ise düşük puanlar alma yönünde bir eğilim gösterdiği, dolayısıyla diğer gazetelere göre daha zayıf kaldığı sonucuna ulaşılmıştır.Araştırmada ortaya çıkan sonuca göre, ulusal gazetelerimizin sayfa tasarımları, SND Society For News Design (Haber Tasarım Cemiyeti) tasarım ölçütleri çerçevesinde öğretim elemanlarınca yeterli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to put forward that the page designs of the newspapers published in Turkey are compatible with the design criteria of Society For News Design (SND). In accoradance with this purpose, the opinions of the academic staff in graphic training have been asked with regards to newspapers published in Turkey. For this reason, a questionnaire has been prepared by the researcher.34 academic staff has participed in the research. The opinions of the academic staff have been asked about the compatibility of the randomly-chosen 7 local newspapers with the SND criteria. Newspapers, within the framework of SND criteria, have been evaluated under the headings ofA- Compatibility with regards to design criteriaB- Compatibility with regards to use of design elementsC- Compatibility with regards to effect of design on reader.When the evaluations of the academic staff about the newspapers regarding the design principles, the use of design elements and the effect of newspaper design on reader are generally considered, it is concluded that newspapers of Zaman and Radikal gets higher points when compared with other newspapers, while newspapers of Posta and Star tends to get lower points, thus remaining weaker than other newspapers.According to the conclusion of the research, the page designs of our national newspapers are found sufficient by the academic staff within the framework of SND design criteria.