Lise 2 fizik dersinde Newton yasaları konusunda 7E modelinin başarıya etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of 7E model on success, in the subject of Newton laws of second grade high school students? physics classes
  1. Tez No: 226902
  2. Yazar: ORÇUN AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. RAHMİ YAĞBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, lise 2 fizik dersinde Newton Yasaları konusunda 7E Modeli'ne göre etkinliklerin ve çalışma yapraklarının hazırlanıp, dersin işlenmesi ve ders sonunda öğrenci başarısının tespit edilmesi amacı ile yapılmıştır. Bu nedenle yapılan çalışmada iki alt probleme cevap aranmıştır. Çalışma, 2007?2008 eğitim?öğretim yılı ilkbahar döneminde Ankara ilinin Keçiören ilçesinde bulunan Kalaba Lisesi'nde iki sınıfa ait toplam 63 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen öğrenci başarısının tespitine yönelik Newton'un Hareket Yasaları'nı Araştırma Testi'ne (NHYAT) ve Yorumlarımız Çalışması'na öğrencilerin vermiş oldukları cevaplar kullanılmıştır.Araştırmanın hipotezlerini test etmek için SPSS 11,5 programı kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel çalışmalara göre Newton Yasaları'nda 7E Modeli'ne göre işlenen ders ile düz anlatım yöntemine göre işlenen ders arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla ağırlıklı olarak yapılandırmacı yaklaşımın öğrenme modeli olan 7E Modeli'ne göre hazırlanarak ve ihtiyaç oldukça diğer yöntem ve yaklaşımlara da başvurularak ders işlemenin, düz anlatım yöntemine göre öğrenci başarısında anlamlı bir üstünlük sağladığı saptanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarının ileride araştırmacılar tarafından yapılacak benzer çalışmalara ışık tutacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compile work sheets and activities based on 7E Model in the subject of Newton Laws in second grade high school physics classes, to instruct a class and to determine the achievement of the students at the end of the class. Two sub problems were examined for this study. This study was conducted on 63 students in two different classrooms in spring term of 2007?2008 academic year in Kalaba High School, Keçiören, Ankara. In this study, the answers of the students to Newton?s Law of Motion Research Test devoted to determine the students? achievement and Our Commentaries study developed by researcher was used.SPSS 11, 5 program was used to experiment the hypothesis of the research. According to statistical studies, it was concluded that there was a considerable difference between the classes instructed based on 7E Model and Explaining Method in Newton?s Laws subject. Consequently, it was determined that instructing a class applied to 7E Model which is a kind of learning model in Constructivist Approach was predominantly superior to Explaining Method in students? achievement. The result of this study, it is expected, will light the way for similar studies which will be carried out by researchers in the future.