ilköğretim okulu yöneticilerinin bilgisayar tutumları ve eğitimde bilgisayar kullanımına yönelik karşılaştıkları sorunlar(Samsun ili örneği)
School managements' computer attitudes and the problems they come accros while using computer in education
  1. Tez No: 226909
  2. Yazar: AHMET ÇAKALLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Eğitim, insan yetiştirme, geliştirme ve düzene koyma sanatıdır. Ülkemizin ihtiyacı olan nitelikte insan yetiştirmek sağlam bir eğitim temeliyle gerçekleşebilir. Yeniliğe açık ve kendini geliştiren bir eğitim sisteminde yüzyılın en önemli icadı olan blgisayarlar şüphesizki ilk sıralarda yer almaktadır. Çağımızda yönetim ve eğitim anlayışı artık geleneksel anlayıştan sıyrılarak teknolojik bir yönetim ve eğitim anlayışına doğru kaymaktadır. Okul yöneticileri; internet üzerinden yazışmalarını yürütmekte, öğrenci dosyaları hazırlamakta, öğretmenler; tahta yerine projeksiyon kullanmakta ve yazılım programlarıyla derslerini işletmektte, ders notlarını bilgisayar aracılığı ile iligi kişilerle paylaşabilmektedirler. Ancak okullarda bilgisayar kullanımı, kullanıcıları ve kullandırıcıları yani yöneticiler çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Bu araştırmada eğitimde bilgisayar kullanımında yöneticilerin eğitimde bilgisayar kullanımında yaşadıkları sorunlar ve bilgisayar tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece bu sorunlarla ilgili önlemler alınarak eğitim sisteminin gelişiminin önü açılarak sorunların büyümeden çözüme kavuşması sağlanacaktır
Özet (Çeviri)
In our age,administration and education understanding is finally getting free of traditional understanding and going towards to technological education and administration understanding.School administrators are performing their correspondences,preparing students? files,printing students? report cards on the internet; teachers are using projection instead of blackboards and teaching lessons by using software programmes, sharing lesson notes with those concerned through computers.However, different problems are occurring in schools about computer using, users and the ones who makes users use computers,namely about administrators.In this research, the problems administrators experiences while using computers in education are searched and administrators? attitudes towards computers are tried to be determined.In this way, by taking precations about these problems both the development of education system and the prevention of the problems? increasing more will be achieved.