Eğitim içerikli sosyal sorumluluk kampanyalarında grafik tasarım sorunları
Graphic design problems in education oriented social responsibility campaigns
  1. Tez No: 226908
  2. Yazar: ELİF GÜLERCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırma 2000?2007 yılları arasında sivil toplum örgütleri, özel sektör ve devlet kuruluşları tarafından yürütülen Eğitim İçerikli Soysal Sorumluk Kampanyalarında kullanılan reklam ortamlarının grafik tasarım ilkelerine uygunluğu açısından incelenerek, değerlendirilmesini içermektedir.Araştırma sürecinde sosyal sorumluluk kavramı, reklam iletişimi, grafik tasarım ve eğitim açısından incelenmiştir. Toplumdaki sorunların eğitici, bilgilendirici iletişim mesajları ile çözümünden bahsedilmiştir. Bu açıdan, sosyal kampanyaların önemi vurgulanmıştır.Kampanya kapsamında kullanılan afiş ve web sayfaları ile ilgili olarak alanında uzman kişilere anket formu uygulanmış ve elde edilen verilerin dökümü yapılmıştır. Uzman görüşlerinin alındığı gruba uygulanan anket sonucu elde edilen verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde teknikleri kullanılmıştır.Elde edilen veriler sonucunda her afiş ve web sayfasının taşıması gereken kriterlerin tamamını taşımadığı bir takım görsel sorunların olduğu tespit edilmiştir.Araştırma sonunda, tasarım ilkelerine uygunluk göstermeyen noktalarda araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study involves the examination and critical evaluation in terms of appropriateness to the graphic design rules and effectiveness of the media used in the education oriented social responsibility campaigns during the 2000-2007 time period by civil societies, private sector and government institutes.During this research social responsibility concept was analyzed in terms of advertisement communication, graphical design and education. Educational and informative messages as solutions for the social issues are evalated. The importance of social campaigns from this aspect are stressed.Survey about the posters and webpages used for the campaigns was collected from professionals in the field and were tabulated. Average techniques were used for the statistical analyses of the data obtained from the surveys of professional opinions.The information gathered from the surveys and the studies demonstrated that not all the posters and webpages fit the necessary criteria and they exhibited visual problems.The proposals of the researcher about the aspects that doesn?t fit the elements of design is discussed in the conclusion.