İlköğretim okullarında görev yapan yöneticilerin bilgisayar tutumları ile öz-yeterlilikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relations between knowlegde of using computer and self efficacy of education administrator in public schools.
  1. Tez No: 219563
  2. Yazar: HAKAN BALTACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada ilköğretim devlet okullarında görev yapan eğitim yöneticilerinin bilgisayar tutumları ile öz-yeterlilikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu kapsamda eğitim yöneticilerinin bilgisayar tutumları, bilgisayar öz-yeterlilikleri ve bunlarla ilişkili olabilecek çeşitli değişkenler de (yaş, kıdem vb.) sorgulanmıştır.İlişkisel tarama yaklaşımına uygun olarak düzenlenen araştırmanın evreni İstanbul İlinin Kartal ?Maltepe - Sultanbeyli İlçelerindeki devlet ilköğretim okulunda görev yapan yöneticilerden, örneklemi ise, bu okullar arasından yansız olarak seçilen 36 okulda görev yapmakta olan 130 okul yöneticisinden oluşmaktadır.Araştırmada kişisel bilgi formu, bilgisayar tutumlarını ölçmek üzere Bilgisayar Tutum Ölçeği-Marmara ve öz-yeterlik düzeyini ölçmek için de Eğitimde Bilgi Teknolojileri Kullanımı Öz-Yeterliliği Değerlendirme Formu kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen belli başlı sonuçlar şunlardır.Yöneticilere uygulanan Bilgisayar Tutum Ölçeği (BTÖ-M) toplamı ve alt ölçekleri için hesaplanan tutum puanlarının Yönetici Kişisel Bilgi Formu'nda yer alan yöneticilerin görev türü, cinsiyeti, branşı, yaşı, mesleki kıdemi, mezun olunan kurum, evinde bilgisayar bulunup bulunmaması ve yöneticilikteki kıdem değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermediği anlaşılmıştır.Yöneticilerin genel bilgisayar tutumlarının bilgisayar kullanma süresi değişkenine göre istatistiksel açıdan anlamlı bir biçimde farklılaşmadığı ( x2 = 3,106; sd = 2; p>.05) belirlenmiştir. Diğer alt ölçeklerden Bilgisayar Kaygısı (BK) ve Bilgisayarın Eğitim Öğretimde Kullanılması Alt Ölçeklerinde (EÖ) de bilgisayar kullanma süresi bakımından anlamlı bir farklığa rastlanılmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research is about the relations between knowlegde of using computer and self efficacy of education administrator in public schools. Therefore, variables of education administrators are questioned by use of computer and self efficacy.The research which is organized according to relational survey model, consists educational administrators from Kartal-Maltepe and Sultanbeyli Provinces in İstanbul and the sample of research consists of 130 education administrator from these provinces choosen from 36 different school.In order to collect data from three measuring tools that were chosen; personal verse form, to measure use of computer Computer Manner Eveluation Marmara, and The use of IT in education self efficacy evaluation form for lecturers.The following suggestions have been put, considering research results;It is understood that there is no meaningful difference in Administrator Attitude Scale Score and total scale variables score variables in Administrator Personal Verse Form such as duty type,gender,branch,age,length of service, graduation, owning a computer and length of service in administration .There are no significant statistical relations between general computer behaviours of administrators and using computer time. ( x2 = 3,106; sd = 2; p>.05) There is no significant difference between other dimensions such as computer anxiety and using computer in education according to using computer time.