Hayat boyu öğrenme ve kariyer rehberliği ilkelerinin istihdam edilebilirliğe etkileri: Otel işletmeleri üzerine bir uygulama
The impact of the principles of life long learning and career guidance on employability: A research study of hotels
- Tez No: 226918
- Danışmanlar: PROF. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kariyer rehberliğine dayalı hayat boyu öğrenme faaliyetleri, bireysel ve toplumsal gelişimi sağlayarak, edinilen bilgi, beceri, tutum ve davranışların ekonomiye kazandırılması amacıyla belgelendirilmesi esasına dayanmaktadır. Hayat boyu öğrenme, sadece örgün ve yaygın eğitim yoluyla verilen genel ve mesleki eğitim-öğretimi değil, hayatın tüm alanlarındaki öğrenme faaliyetlerini kapsamaktadır. Bu anlamda, araştırmanın amacı: hayat boyu öğrenme teriminin kavramsallaştırılması ile otel işletmelerindeki hayat boyu öğrenme ve kariyer rehberliği ilkeleri doğrultusunda yürütülen öğrenme faaliyetlerinin, işgörenlerin istihdam edilebilirliklerine olan katkılarını ortaya koymaktır.Hayat boyu öğrenme ve kariyer rehberliği ilkelerinin istihdam edilebilirliğe olan katkısını tespit etmek amacıyla, turizm işletmelerinde istihdam edilen işgörenlere yönelik bir ölçek geliştirilmiştir. Geliştirilen bu ölçek Antalya ilinde bulunan beş yıldızlı otel işletmeleri ve birinci sınıf tatil köylerinde servis, mutfak, önbüro ve kat hizmetlerinde istihdam edilen işgörenlere uygulanmıştır. Antalya, Türkiye'deki toplam işletme belgeli yatak sayısının %43'ünü temsil etmektedir. Örneklem tespiti, yatak sayısı ve Türkiye'de yatak başına düşen işgören sayısından hareketle hesaplanmıştır. Bu kapsamda 382 anketin uygulanması öngörülmüş, 441 anket elde edilerek değerlendirmeye alınmıştır. İstatistik paket programı yardımıyla yapılan değerlendirmede: frekans dağılımı, t testi, Anova testi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.Yapılan analiz sonuçlarına göre, işgörenlerin hizmet öncesi eğitim donanımı yanında, kariyer rehberliği ilkeleri doğrultusunda katıldıkları hayat boyu öğrenme faaliyetlerinin, istihdam edilebilirlikte etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin hizmet öncesi eğitim donanımlarına göre, ihtiyaç duydukları beceriler arasında farklılıklar bulunmuştur. İşletmelerce düzenlenen kariyer rehberliği ilkelerine dayalı hayat boyu öğrenme faaliyetlerinin, işgörenlerin işletmeye olan bağlılıklarını artırmada, üretilen mal ve hizmetlerin kalitesini yükseltmede stratejik bir yol olarak değerlendirmeleri gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Career guidance based on life long learning activities ensure individual development and development in society by the reflection of knowledge, skills, attitudes and behaviours in the economy by way of certification. Life long learning is not only general or vocational education provided through formal or non-formal education, it encompasses learning activities in all areas of life. In this light, the purpose of this study is to show the contribution of employability of employees in relation to training activities based on the principles of life long learning and career guidance in the scope of hotels by conceptualising life long learning.A scale for employees of tourism related enterprises was developed in order to determine the impact of life long learning and career guidance principles on employability. This scale was administered to employees stationed at the service, kitchen, front-desk and housekeeping departments of 5 star hotels and 1st class holiday resorts in Antalya. Antalya represents 43% of the number of certified beds in the tourism industry in Turkey. Identification of the sample was calculated based in the number of beds and the ratio of employee per bed. In this scope, it was found appropriate to administer 382 questionnaires, however, 441 questionnaires were received and evaluated. The following tests were conducted with the use of a statistical software program: frequency distribution, t test, Anova. The level of significance for the study was identified as 0.05.In conclusion to the results of the analysis, it was found that employees employability is affected by life long learning activities in relation to career guidance principles that they participate in, besides their pre-service training. The study showed that there were differences in the skills that the employees working in hotels require depending on their pre-service training. It was found that life long learning activities based on career guidance provided by enterprises increases the loyalty of employees to the enterprise and is a strategic method to raise the quality of the products produced and services provided.