Halk eğitimi merkezleri İngilizce kursiyerlerinin demografik özellikleri, katılım amaçları ve kurs deneyimleri
Demographic characteristics, participation purposes, and course experiences of adult learners in public education centre English courses
  1. Tez No: 965297
  2. Yazar: ZEYNEP AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde hızla artan küreselleşme ve dijitalleşme süreçleri, bireylerin yaşanan değişim ve gelişmelere uyum sağlamalarını zorunlu hale getirmiştir. Bireylerin değişen dinamiklere uyum sağlayabilmek için hayat boyu öğrenen kişiler olmaları önem taşımaktadır. Hayat boyu öğrenme sürecinde ise bireylerin kişisel, sosyal ve mesleki gelişimlerini sürdürebilmeleri açısından yabancı dil önemli bir ihtiyaç olarak öne çıkmaktadır. Türkiye'de bu ihtiyacın karşılanmasında, yetişkinlere yönelik yabancı dil eğitimi sunan en yaygın kamu kurumları arasında yer alan Halk Eğitimi Merkezleri (HEM) kritik bir rol üstlenmektedir. Bu kapsamda araştırma, HEM İngilizce kurslarında kursiyerlerin demografik özelliklerini, katılım amaçlarını ve kursa ilişkin kursiyer ile öğretmen deneyimlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Ankara'nın merkez ilçelerinde yer alan Altındağ, Başkent, Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle Halk Eğitimi Merkezlerinde yürütülmüş; nitel araştırma yöntemine dayalı gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemek, kursa katılım amaçlarını ortaya koymak ve öğretmen ile kursiyer görüşlerini ortaya koymak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen soru kâğıdı kullanılmıştır. Katılım amaçları ve deneyimlere dair derinlemesine bilgi edinebilmek amacıyla ayrıca altı kursiyerle ve dört öğretmenle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, İngilizce kurslarına 18 yaşından başlayarak 65 yaş ve üzerine kadar her yaştan bireyin katıldığını göstermektedir. Katılımda kadın kursiyerlerin oranı belirgin biçimde yüksektir. Kursiyerlerin kurslara katılım amaçları çeşitlilik göstermekte olup, öne çıkan katılım amaçları arasında yurt dışında kendini ifade edebilme, sosyalleşme, mevcut İngilizce bilgisini koruma veya geliştirme, istihdam olanaklarını artırma, kariyer gelişimi, bilişsel sağlığı koruma ve Türkçe bilmeyen yakınlarla iletişim kurma yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the rapidly intensifying processes of globalisation and digitalisation have made it crucial for individuals to adapt to ongoing changes and developments. In order to respond effectively to these shifting dynamics, it is crucial for individuals to be lifelong learners. Within this process, foreign language learning stands out as an indispensable component for sustaining personal, social, and professional development. In Türkiye, Public Education Centres (PECs) constitute some of the most widespread public institutions providing foreign language education for adults and play a vital role in addressing this need. In this regard, this research seeks to analyse the demographic characteristics of learners attending English courses in PECs, their purposes for participation, as well as the experiences of both learners and instructors with regard to these courses. The research was carried out in the Public Education Centres of Altındağ, Başkent, Çankaya, Keçiören and Yenimahalle, and was designed within the framework of a qualitative research approach. In order to identify participants' socio-demographic characteristics, determine their purposes for participation, and elicit the perspectives of both learners and instructors, a questionnaire developed by the researcher was employed. Moreover, to gain deeper insight into participation motives and course experiences, semi-structured interviews were conducted with six learners and four instructors. The findings demonstrate that individuals from a broad age range, starting from 18 and extending to 65 and above, take part in the English courses. Female learners are represented at a noticeably higher rate. Participation purposes are diverse, with prominent motivations including the wish to communicate effectively abroad, opportunities for socialisation, maintaining or improving existing English proficiency, enhancing employability, supporting career progression, preserving cognitive health, and communicating with relatives who do not speak Turkish. Among the language skills, participants expressed a particular interest in improving their speaking abilities and generally considered the course content addressing this skill to be sufficient. With regard to the learning environment, the majority of learners reported satisfaction and indicated their willingness to progress to the next level, provided they are deemed successful.