Performans değerleme sistemleri ve 360 derece performans değerleme sisteminin uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
Performance appraisal systems and a research on the availability of using 360 degree performance appraisal
  1. Tez No: 226938
  2. Yazar: KENAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Performans, bir işi yapan bireyin, bir grubun ya da bir teşebbüsün o işle amaçlanan hedefe yönelik olarak nereye varabildiğinin nicel (miktar) ve nitel (kalite) olarak anlatımıdır. Performans değerlendirme, önceden saptanmış standartlarla karşılaştırma ve ölçme yoluyla işgörenlerin görevdeki başarılarını, etkinlik ve verimliliğini, yeniliklere uyum yeteneğini, tutum ve davranışlarını değerleyen, işletmeye katkılarını belirleyen bir süreçtir.360 derece performans değerleme yöntemi; bir çalışanın davranışları ve bu davranışların etkileri hakkında o çalışanın üstlerinden, arkadaşlarından, parçası olduğu proje takımlarının diğer üyelerinden, müşterilerden veya tedarikçilerden bilgi toplandığı bir sistemdir.Bu çalışma, Malatya Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı gıda ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli işletmelerde çalışan yönetici ve çalışanların, performans değerleme yöntemlerinin önemi, uygulanma şekli, ideal bir performans değerleme yönteminin ne gibi özelliklere sahip olması gerektiği ile varsa uygulanan 360 derece performans değerleme yöntemlerinin uygulanışları hakkındaki görüş ve tecrübelerinden yararlanarak söz konusu sektörler için optimum bir performans değerleme yönteminin ana hatlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.Bu çalışma dört bölümden oluşmuştur:İlk bölümde performans kavramının tanımı, amacı ve faydaları ile performans değerleme süreci ayrıntılı olarak incelenmiştir.İkinci bölümde günümüzde halen kullanılmakta olan performans değerleme yöntemleri örnek uygulama ve değerleme formlarıyla anlatılmış, her yöntemin diğer yöntemlere göre avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde 360 Derece Performans Değerleme yöntemi tanımı ve süreci ayrıntılı olarak anlatılmış, bu çağdaş yöntemin uygulanmasındaki önemli noktalar ile yöntemin olumlu ve olumsuz yönleri incelenmiştir.Dördüncü bölümde 360 derece performans değerlemenin uygulanabilirliği üzerine bir alan araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Performance is the qualitative and quantative expression of the person, group or anorganization?s success which shows the realization percentage of their defined goals.Performance Appraisal is a process that use comparing and measuring method to observeemployees work performance, efficiency and the effectiveness, adopting themselves to thechanges, to evaluate their behaviors and to define employees contribution to the organization.360 Degree Performance Appraisal is a system that evaluates employees? behaviorsand their effects by using the information gathered from their colleagues, chiefs, teammembers and consumers.This study applied to managers and employees in medium and big seized companiesthat are the members of Malatya Trade And Industry Chamber. Surveys? aim is to define theimportance of performance appraisal techniques, application styles, the criteria that should bein ideal performance system, ideas about the 360 Degree Performance Appraisal and to getopinions about the ideal performance system.This research consists of four parts:In the first part of the study, the definition and the benefits of performance described.Also performance appraisal process is extensively overviewed.In the second part of the study, performance appraisal techniques and theirapplications are studied by showing the pros and cons of each technique.In the third part of the study, definition and the process of the 360 Degree PerformanceAppraisal are desperately studied.In the forth part of the study, a research has done on the availability of using 360Degree Performance Appraisal.