Türkiye'de üretilen et ve mamüllerinde (pastırma, sucuk) dietilstilbestrol ve zeranol kalıntıları
Diethylstilbestrol and zeranol residues in meat and meat products (pastırma Turkish fermented sausages) in Turkey
  1. Tez No: 22697
  2. Yazar: AHMET AKILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. CENAP TEKİNŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
61 6. ÖZET 300 adet sığır eti 100 adet sucuk ve 100 adet pastırma numunesi Des ve zeranol yönünden analize alınmış olup sucuk ve pastırma numunelerinin hiçbirisinde Des ve zeranol kalıntıları tesbit edilemedi. Beş et numunesinde ise sırasıyla 39.73 ppb, 53.69 ppb, 135.8 ppb, 170.8 ppb, 279.8 ppb düzeylerinde zeranol kalıtısı tesbit edildi. Diğer bir ifade ile tüm et numunelerinde zeranol bulunma oranı % 1.66 olarak belirlendi. Araştırmanını ikinci bölümünde ise deneysel olarak hazırlanan sucuk numunelerine sırasıyla 10 ppb, 25 ppb, 50 ppb, 100 ppb miktarlannda Des ve zeranol standardı katılarak yapılan çalışmada olgunlaşmasını tamamlayan sucuk numunelerinin yapılan analizlerinde geri kazanım oranlan Des için % 59.23, zeranol için % 51.37 olarak bulundu İçerisine hormon katılmadan hazırlanan, olgunlaşma ve kurumasını tamamlamış sucuk numunelerine yukarıdaki miktarlarda Des ve zeranol standartları katılarak bu sucuklar pozitif kontrol olarak ekstraksiyona tâbi tutuldu. Analiz sonucunda geri kazanım oranlan Des için % 60.97, zeranol için % 55.26 olarak bulundu. İçerisine Des ve zeranol katılarak olgunlaşma işlemine tabi tutulan sucuk numuneleri ile standart katılmadan olgunlaşma işlemine tabi tutulan ve ekstraksiyon esnasında aynı miktarlarda standart katılarak analize alman sucuk numunelerinden elde edilen sonuçlann paralellik gösterdiği ve istatistiM yönden önemli bir farklılığın olmadığı tesbit edilmiştir. Bu sonuçlara göre Des ve zeranol'ün sucukların olgunlaşması sırasında cereyan eden biyokimyasal olaylardan etkilenmediği ve miktar olarak önemli bir azalmanın söz konusu olmadığı kanaatma vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
62 SUMMURY DIETHYLSTILBESTROL AND ZERANOL RESIDUES IN MEAT AND MEAT PRODUCTS (PASTIRMA, TURKISH FERMENTED SAUSAGES) IN TURKEY In this study, 300 cattle meats, 100 Turkish fermented sausages and 100 pastırma samples were examined in terms of Des and zeranol. In the none of pastırma and Turkish fermented sausages samples, Des and zeranol residues were not found. In the five meat samples, however, Levels of zeranol residues were determined as 39.73 pbb, 53.69 ppb, 135.8 ppb, 170.8 ppb, 279.8 ppb. In the secund part of the study, 10 ppb, 25 ppb, 50 ppb, 100 ppb Des and zeranol, m turn, were added to the experimentally prepared Turkish fermented sausages samples. After rippening of the samples obtained in this way were analyzed by gas chromatographic method. Recovery rates were found as 59.23 for Des, % 51.37 for zeranol. On the other hand, ripened Turkish fermented sausages samples, prepared without adding hormons, were mixed with Des and zeranol in the same quantity, and these samples were extracted as positive control, recovery rates were found as % 60.97 for Des, % 55.26 for zeranol. It was found that the results obtained from the ripened Turkish fermented sausages samples prepared by adding Des and zeranol, along with the results obtained from the ripened Turkish fermented sausages samples without hormons, to which the same amount of standarts had been added during the extraction, were parallel and There were no significant difference between the results statistically. It is concluded that Des and zeranol have not been affected from the biochemical processes during the ripening of Turkish fermented sausages and there is no considerable decrease m the quantity of Des and zeranol.