Türkiye Milli Eğitim Sisteminde 1963-1980 ile 1980-2006 yılları arasında ilköğretime öğretmen yetiştirme ve atama politikalarının değerlendirilmesi
The evaluation of policies concerning teacher training and appointing for primary education within Turkish National Education System between 1963-1980 and 1980-2006
  1. Tez No: 226979
  2. Yazar: NESLİHAN GÜL AVŞAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Öğretmen yetiştirme konusu, yüz elli yıldan beri sürekli olarak toplumun gündemindedir. Cumhuriyet ile birlikte öğretmen yetiştirme işi, daha büyük bir önem kazanmıştır. Konuya, günümüze kadar toplanmış 16 Milli Eğitim Şurası'nın hemen hepsinde değinilmiştir. 1939'da toplanan I. Milli eğitim Şurası, 1953'te toplanan V. Milli Eğitim Şurası, 1981'de toplanan X. Milli Eğitim Şurası ile 1982'de toplanan XI. Milli Eğitim Şurası'nda öğretmen yetiştirmeye daha fazla ağırlık verildiği ve önemli kararların tartışılıp alındığı görülür. Yükseköğretim, 1981'de çıkarılan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile akademik, kurumsal ve idari yönden yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Bu kanunla ülkemizdeki tüm yükseköğretim kurumları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) çatısı altında toplanmış; akademiler üniversitelere, eğitim enstitüleri eğitim fakültelerine dönüştürülmüş ve konservatuarlar ile meslek yüksekokulları üniversitelere bağlanmıştır. Böylece söz konusu kanun hükümleri ve Anayasanın 130ve 131. maddeleriyle kendisine verilen görev ve yetkiler çerçevesinde özerkliğe ve kamu tüzel kişiliğine sahip bir kuruluş olan Yükseköğretim Kurulu, tüm yükseköğretimden sorumlu tek kuruluş haline gelmiştir. Yükseköğretim Kurulu, öğretmen yetiştirme konusunda, 4 Kasım 1997'de Eğitim Fakülteleri'nin yeniden yapılanmasına ilişkin bir karar almıştır. Yeni modeldeki öğretmen yetiştirme uygulaması; ilköğretim öğretmenine olan acil gereksinmeyi karşılamaya, sorunu nicel olarak çözmeye yöneliktir. Niteliğe dikkat edilmemiştir. Cumhuriyet döneminin öğretmen yetiştiren kurumlar incelendiğinde kuruluşundan bugüne kadar, örgün öğrenimin değişik kademelerine öğretmen yetiştirme görevinin, farklı tip ve düzeydeki öğretim kurumlarınca yürütüldüğü görülmektedir. Araştırmada betimsel model kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir:
Özet (Çeviri)
The matter of teacher training has always been on the society's agenda for one hundred and fifty years.It has become more important within the republic term.The subject was refered to,at almost all of the 17 National Education Councils assembled up to now.It's seen that more weight was given to teacher training and crucial decisions were taken about the matter at the first National Education Council assembled in 1939,V. National education Council assembled in 1953,X. National Education Council assembled in 1981 and XI. National Education Council assembled in 1982. Higher education has got into a process of reformation,academically,institutionally and administratively,with The Law Of Higher Education number 2547,issued in 1981.By means of this law,all of the higher education institutions have been gathered under the frame of The Council of Higher Education (YÖK); academies have been transformed into universities,educational institutes have been transformed into faculties of education,conservatories and vocational collages were related to universities.Thus,The Council of Higher Education,being an institution of autarchy and public legal personality,within the framework of the tasks and authorities given to it by means of the law provisions in question and 130. and 131. provisions of the Constitution,has become the sole construction liable from higher education. The Council of Higher Education took a decision concerning the reformation of the Faculties of Education,on November 4th 1997.The application of teacher training in the new model is oriented to encountering the urgent need of primary education teacher and solving the problem quantitatively.However,the quality has not been paid attention. When the teacher-trainer institutions of Republic term is examined,it?s seen that,since their foundation up to now,the duty of teacher training for different grades