Örgütlerde yıldırma (mobbing) ve bir araştırma
Mobbing in organizations and a research
  1. Tez No: 226980
  2. Yazar: AJLAN KARYAĞDI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LÜTFİYE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalısmada Malatya ili içerisinde faaliyet gösteren bir kamu kurulusundaki yönetsel seviyeler ve farklı demografik özellikler tasıyan çalısanlar arasındaki yıldırma davranıslarının boyutu ve özelliklerinin incelenmesi amaç edilmistir. Tez iki bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde örgütlerde görülen yıldırma (mobbing) kavramının kavramsal çerçevesi üzerinde durulmaktadır. Yıldırmanın tanım ve özelliklerine bu bölümde deginilmektedir. İkinci bölümde ise bir kamu kurumunda yapılan yıldırma anket arastırmasının sonuçları incelenmektedir. Anket verileri kurumda halen görev yapmakta olan 180 kisinin verdigi yanıtlara dayanmaktadır. Elde edilen bu sonuçlar öncelikle SPSS 14.0 (Statistical Package for Social Sciences) programına aktarılmıstır. Ardından frekans tabloları olusturulmus, ayrıca dagılımlar pasta grafiklerle desteklenmistir. Anket maddelerinin kendi içinde güvenilirlik (reliability) testi (Cronbach Alpha) yapılmıstır. Bunun dısında t-testi ve one way ANOVA (tek yönlü varyans analizi) yapılmıs ve çapraz tablolara yer verilmistir. Sonuç olarak örgütte %29,4 - %32,2'lik bir oranda yıldırmaya maruz kalındıgı, personelin (örneklem) %5,6'sının haftada en az bir kez yıldırmaya maruz kaldıgı ve yıldırma kavramının personelin nerdeyse tamamı tarafından daha önce duyulmamıs oldugu belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, analyzing the extent and the specifications of mobbing behaviors which take place between employees with different demographic features and administrative levels is aimed, in a public institution in the state of Malatya. The thesis consists of two chapters. In the first chapter, conceptual frame of the mobbing concept, which is apparent in the organizations, is overviewed. The description and the properties of mobbing is also mentioned in this very chapter. In the second chapter, the results of the mobbing questionnaire which was applied to the public institution are examined. Questionnaire data is based on the answers given by the 180 employees who work in the institution at present. First of all, these results have been transferred to the SPSS 14.0 (Statistical Package for Social Sciences) computer based program. Then frequency tables have been established, and results have been supported by (cake shaped) percentage graphics. Each questionnaire item has been subjected to the reliability test (Cronbach Alpha). In addition to this; cross-tables, T-tests and One Way ANOVA tests took place in the research. Consequently, it is determined that mobbing ratio is between 29.4% and 32.2% in the organization, and 5.6% of the personnel (sample) is exposed to mobbing at least once a week, and the concept ?mobbing? was not known by most of the personnel before this research.