Örgütsel özdeşleşme ve kamu kesim personeli üzerine bir uygulama
Organizational identification and an application on public personnel
- Tez No: 226987
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LÜTFİYE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalısmanın öncelikli amacı, bir kamu kurumunda çalısan personelin özdeslesme düzeylerinin nelerden ve ne ölçüde etkilendiginin ortaya çıkarılması, kurumlarını algılama düzeyleri ile sadakat ve bir olma duygularının ölçülmesidir. kincil amacı ise, çalısanların demografik özellikleri ile denenceler bölümünde yer verilen unsurların örgütsel özdeslesme ile iliskilerinin arastırılmasıdır. Çalısmanın evreni, Malatya ilindeki TCDD isletmesinde bulunan tüm çalısanları kapsamaktadır. Anket çalısması toplam rasgele seçilen 237 personel üzerinde uygulanmıstır. Çalısmanın sonucunda; cinsiyet ve medeni durum degiskenine göre özdeslesme gücünün farklılasmadıgı, çalısanların sınıflandırıldıkları yas grupları arasında da anlamlı bir farklılık bulunmadıgı belirlenmistir. Bunun dısında; T-Testi ve tek yönlü ANOVA analizleri sonucunda yöneticiligin, egitim düzeyi gruplarının ve çalısma sürelerinin özdeslesme puanları üzerindeki etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmustur. Anahtar Kelimeler; örgütsel özdeslesme, baglılık.
Özet (Çeviri)
The prior aim of this study is to calculate loyalty, the perception level for the institution and the sense of oneness and, to designate what affects one?s identification level and how much the identification level of the employees who are working in a public institution is affected. The secondary aim is to investigate the relations between the demographic specifications, the compenents given in the hypothesis chapter, and the organizational identification. The space of the study is comprised of whole employees who work in TCDD (The Turkish National Railway System) in the province of Malatya. Questionnaire study has been applied to 237 personnel who were randomly selected. As a consequence; it is determined that identification power does not differ according to gender and the marriage situation, and there is no significant difference between the age groups in which the employees are classified. In addition to this, using the T-test and one way ANOVA, it is determined that the affects of administration, educational level groups and work period on identification marks are significant. Keywords; organizational identification, commitment.