Örgütlerde çatışma yönetiminde gücün kullanımı ve bir araştırma
Power at conflict management in organizations and a sample study
  1. Tez No: 226986
  2. Yazar: MEHMET ÇOLAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Örgütsel davranış bilimi açısından güç; çatışma, liderlik, iş tatmini, motivasyon, kişilik, tutum vb. konularıyla yakından ilgili ancak fazla rağbet görmeyen bir kavramdır. Güç sosyolojinin bir kavramı olmasına rağmen davranış bilimlerinde de kullanılmakta ve pek çok kavramla karıştırılmaktadır. Çatışma ise toplum içerisinde insanların sürekli yaşadığı, üzerinde birçok araştırmanın yapıldığı bir kavramdır. Günümüzde artan rekabet, küreselleşme, kültürel farkl l klar nedeniyle organizasyonlaı ı r, yoğun bir şekilde çatışma potansiyeli ile karşı karşıyadır. Psikolojinin de konusu olan bu kavramı birçok araştırmacı çeşitli yönleriyle değerlendirmiştir. Yöneticiler zamanlarının büyük kısmını güce sahip olmaya ve çatışmaları çözmeye ayırmaktadır. Örgütlerde çatışma yönetiminde güç kullanımı ve bir uygulama konulu çalışmamın amacı yönetim biliminde gittikçe önem kazanan çatışma ve güç kavramları arasında ilişkileri inceleyerek bu konuda oldukça az olan çalışmalara bir yenisini etkilemektir. Bu amaca yönelik olarak yöneticilerin en çok kullandıkları çatışma yönetim tarzları ve güç kaynaklarını ortaya çıkarmak amacıyla bir alan araştırması, Malatya ili tekstil firmalarına uygulanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmuştur: Birinci bölümde; güç kavramı, benzer kavramlarla ilişkisi tanımlanmış, yöneticin hangi güç kaynaklarına sahip olduğu ayrıntılı incelenmiş, gücün yönetimi konusuna değinilmiştir. İkinci bölümde; çatışma kavramı açıklanmış, bu kavramla ilgili günümüze kadar kabul edilmiş görüşler ortaya konmuş, örgütlerde hangi tür çatışmaların yaşandığını incelemek amacıyla çatışmalar sınıflandırılmış, yaşanan bu çatışmaların nedenleri üzerinde durularak çatışma çözme stratejileri ve yönetim usulleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise, güç ilişkilerinin çatışmalara etkisi incelenmiş, çatışma yönetiminde güç kullanımı sonuçlarına değinilerek, güç kaynaklarının çatışma yönetimi stratejilerine etkisi belirtilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, teorik bilgilerden yaralanarak konuyu desteklemek amaıyla yapılmış araştırma yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In Organizational Behavior, power is closely related with conflict, leadership, job satisfaction, motivation, personality, attitude etc., but it has not been made enough research and studies on it. Although power is a term of sociology, it is used by Behaviour Sciences and confused with many other terms. Conflict is everywhere of the daily life and topic of the several research. Nowadays, because of the increasing competition, globalization, cultural differences, organizations have the potential risk for conflict. Several researchers have studied many aspects of conflict which is also a term of psychology, Superiors allocate most of their time to obtain power and conflict resoluation. The aim of the research ,? Power at conflict management in organizations and a sample study?, is examining relations between conflict and power which we have insufficient research about it. In order to acqire the aim of the research, I examine the superior?s conflict managment styles and bases of power in textile industries in Malatya. My study consist of four parts: In the first part of the study, power and reletions between other similar words are defined, supervisior?s bases of power is examined and finally power management is mentioned. Second part of the study, conflict and several accepted views about conflict up to now is explained. Conflicts are classified due to the fact that it will be possible to examine different kinds of conflicts in organizations. Conflict resolution technics and management methods are explaned by reasons of the conflicts. In the third part of the study, effect of the power relations to conflicts are exemined. Result of the power in conflict management is mentioned and bases of power?s effect to conflict management strategies is determined. In the fourth part , a research that supports the theorical base of the study takes places.