Malatya il merkezindeki spor tesislerinin yönetim ve işletmecilik açılarından değerlendirilmesi
Study of sport facilities in case of management and business administration in malatya city
- Tez No: 227000
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAHYA DOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu arastırmada, Malatya İl Merkezindeki 26 spor tesisinin, yönetim ve isletmecilik açılarından degerlendirilmesi yapılarak, çalısma verimlilikleri ve sporun amaçlarına ne derecede hizmet ettikleri ortaya çıkartılmıstır. Arastırmada, kamu ve özel sektöre ait spor tesislerinde yönetim ve isletmecilik açısından olması gereken durum ile mevcut durum arasında bir karsılastırma yapıldıgından betimsel yöntem uygulanmıstır. Bu anlamda spor tesislerinin, çagdas yönetim ve isletmecilik kriterlerine göre beklenen düzeyde sevk ve idare edilemedigi, böylece, spor tesislerinin yönetim ve isletmeciliginde çagdas yönetim ve isletmecilik fonksiyonlarının uygulanamamıs olmasıyla, gerçek anlamda, insanların saglıklı spor yapma ihtiyaçlarının karsılanamadıgı ve daha çok insanın spor yapabilmesine imkan verilemedigi tespit edilmistir. Durum, spor tesislerinin yönetim ve isletmeciliginde mevcut insan ve madde kaynaklarının en etkili ve verimli kullanılması geregi açısından, önemli bir israfın oldugunu da ortaya koymustur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Spor Tesisleri, Spor Tesisi sletmeciligi, Spor Tesisi Yönetimi, Spora Hizmet, Malatya'da Spor Tesisleri
Özet (Çeviri)
In this research, making a study of 26 sport facilities on the side of management and business administration in Malatya city, the working effectiveness of these facilities and their contribution to the purposes of sports have been exposed. In the research, because of comparison made about the ideal situation and the current situation of the management and business administration for the public and private sport facilities, a descriptive method used. As a result, these sport facilities are not managed in the guessed level, in the sense of the modern management and business administration criterions, so in the management and business administration of sport facilities, the modern management and business administration functions are not applied, in reality, people can not make healthy sport necessities in these facilities effectively and these facilities can not make contribution on the purpose of more people make sports. This case shows that in the management and business administration of these facilities, the human and material resources are not used effectively and wasted. KEY WORDS: Sport Facilities, Business administration and Management Of Sport Facilities, Serving to the Sport, Sport Facilities In Malatya