Cumhuriyet Dönemi Türkçe tefsirlerde Aile Hukuku ile ilgili ayetlerin mukayeseli incelemesi
The study of the interpretation of ayats (the verses of quan) related to Family Law in Turkish Interpretations in the period of time after the Republic was established
  1. Tez No: 227021
  2. Yazar: SANİYE KARGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tezimizin adı, ?Cumhuriyet Dönemi Türkçe Tefsirlerde Aile Hukuku İle İlgili Ayetlerin Yorumunun Mukayeseli İncelemesi? dir. Bu konuyu incelerken nikah ve boşanma ana başlıkları altında araştırdık.Bu çalışmanın amacı; Cumhuriyet'in ilk yıllarından günümüze kadar yazılan tefsirlerde aile hukuku ile ilgili ayetlerin yorumunu mukayese yaparak, benzer ve farklı yanlarını ortaya koymaktır.Giriş kısmında, konunun önemi, yöntem ve kaynaklar, amaç ve sınırlar hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde; Cumhuriyet dönemindeki Türkçe tefsirler ve genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde; Kur'an-ı Kerim ve ahkam ayetleri değerlendirilmiş, aile ve aile hukuku kavramları incelenmiştir. Kur'an-ı Kerim'de aile hukuku ile ilgili ayetler hakkında bilgi verilmiştir.Son bölümde ise; konu edilen tefsirlerde aile hukuku ile ilgili ayetler nikah ve boşanma ana başlıkları etrafında mukayeseli bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The title of the thesis ?The Comparative Study Of The Of Ayats (Verses) Related To Family Law İn Turkish İnterpretations Of Quran(İn The Period )After Republic? . We studied this subject detaily at the main titles of marriage and divorce.The aim of this study is to bring up both the differences and similarities of inter- pretations by comparing the interpretation of verses related to family law written from the first years of republic until the present day.At the introduction part, the importance of the study, the method and the sources, aim and the borders of the study are defined.At the first part of the study, The Turkish İnterpretations of the term of republic and their main characteristics are placed.At the second part Quran and the order verses (ahkam ayat) and also family and family law are studied. In addition The ayats related to family law in Quran are stadet.At the conclusion part, the verses (ayats) related to family law are studied comparatively in the main titles of marriage and divorce in the subject matter of interpretation.