Gençlerin siyasi tercih oluşturmalarında parti gençlik kollarının etkisi: 2005?2007 AKP ve CHP gençlik kolları'nın çalışmaları
The role of political parties youth organisations in the proses of shaping political desicions of youth electors: The works that held between 2005-2007 by AKP and CHP?s youth organisations
- Tez No: 227020
- Danışmanlar: PROF. DR. M. NACİ BOSTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Siyasal İletişim Çalışmaları, Siyasal Partiler tarafından seçmenleri etkilemek için yapılmaktadır. Ülkemizde genç seçmen oranının yüksek olması nedeniyle siyasal partiler onları etkilemek için partilerinin gençlik kolları teşkilatlarına daha çok önem vermektedirler. Oluşturulan gençlik kolları politikaları bu teşkilatlar aracılığıyla bu kitlelere aktarılmaktadır. Gençlik Kolları gençleri, eğlendirerek, motive ederek ve yeni arkadaşlık bağları oluşturarak etkilemektedirler. Siyasi aidiyet gençlik teşkilatlarına katılan gençlerde daha hızlı gelişmektedir. Gençlik kollarının genç seçmenleri etkilemede belli bir oranda etkili olduğunu ortaya çıkaran bu çalışma, AKP ve CHP Gençlik Kolları teşkilatlarının 2005-2007 yılları arası faaliyetlerini inceleyerek bu sonuca varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Political communications studies are held to effect the voters by political parties. For the rate of young voters are relatively high, politic parties pay great importance to thei young organisations. Youth policies shaped by are transferred to these masses via these organisations. Youth organisations have influence upon the youngs by providing them with fun, motivations and new friendships among them. The political consciousness grow up more effectively in youth organisations. This study, by reaches a conclusion that youth organisations succeeded in converting parties, reaches a conclusion by investigating the activities of AKP and CHP?s youth organisations between 2005-2007.