Kamışsı yumak (Festuca arundinacea SCHREB) ve elçi yoncası (Medicago sativa L.) yem bitkilerinin tuza dayanıklılığı
Salt tolarances of tall fescue (Festuca arundinacea SHREB) and alfalfa (Medicago sativa L.) forage crops
  1. Tez No: 22703
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN AKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi KAMIŞSI YUNftK (Festuca arundinacea SCHREB) ve ELÇÎ YONCASI (Medicago sativa L.) YEM BİTKİLERİNİN TUZA DAYANIKLILIĞI Çiğdem GÜLTEKİN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dalı Danışman : Prof.Dr. İlhan AKALAN 1992, 53 Jüri : Prof.Dr. İlhan AKALAN Prof.Dr.Nuri MUNSUZ Prof.Dr.Cengiz ÖZSAVAŞÇI Alüviyal toprağa 4,8,12,16,24 mrhos/cm düzeylerinde elektriksel iletkenlik verecek miktarlarda NaCl, NaHCO,CaCl, Na SO, MgCİ ve KC1 tuzları çözelti halinde verildikten sonra, serada saksılarda Kamışsı Yumak (Festuca arundinacea SCHPEB) ve Elçi Yoncası (Medicago sativa L.) yem bitkileri yetiştirilmiştir. İki aylık dönem sonunda, yetiştirilen bitkilerin kuru madde, bitki boyu, bitki sayısı ve klorür miktarları saptanmıştır. Bu değerlerin toprağın tuzluluk düzeyi (rnrhos/cm) ile olan ilişkileri her iki bitki için elde edilen sonuçlara göre belirlenmiştir.Kamışsı Yumak (Festuca arundiracea SCHREB) da tuzluluk düzeylerimi e kuru madde miktarları arasında Y = 0.219 - 0.008 X (r=-0.956 ), (P < 0.01) düzeyinde; Elçi goncası (Medicago sativa L.)'nda ise Y = 0.074 - 0.003 X (r = - 0.91 }, (P < 0.01) düzeyinde önemli ilişkiler saptanmıştır. Buna göre her iki bitkide de tuzluluk düzeyi arttıkça kuru madde verimi oldukça muntazam bir azalma göst ermek t edi r.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Mksters Thesis SALT TOLERANCES OF TALL FESCUE (Festuca arundinacea SCHREB) AND ALFALFA (Medicago sativa L.) FORAGE CROPS Çiğdem GULTEKÎN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof.Dr. İlhan AKALAN 1992, 53 Jüri : Prof.Dr. İlhan AKALAN Prof.Dr.Nuri MUNSUZ Prof.Dr.Cengiz ÖZSAVAŞÇI An alluvial soil was taken as blank and NaCl, NaHCO, CaCl, Na SO, I^Cl and KC1 solutions has been given to create 4,8,12,16,24 rmhos/cm electrical conductivity in the soils in the pots. In these soils Tall fescue (Festuca arundinacea SCHREB) and Alfalfa (Medicago sativa L.) forage crops were grown. After two months period, dry matter, plant length, number of the plants and chloride contents of plants were determined. The relationships between the quantities and levels of the salinity of the soils (nnhos/cm) were shown for two test plants.