Aydınkent (Akseki-Antalya) yöresinin jeolojisi
Geology of Aydınkent (Akseki-Antalya) region
  1. Tez No: 22702
  2. Yazar: HATİCE İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN SONEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi aydınkent (akseki -antalya) yöresinin jeolojisi Hatice İNCE Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr.Nurettin SONEL 1992. Sayfa: 133 Jüri: Prof.Dr. Nurettin SONEL Prof.Dr. Vedia TOKER Prof.Dr. Fikret KURTMAN Bu tez çalışması Aydınkent ( îbradı ) (Akseki-Antalya) civarında yüzey leyen Orta Toroslar Bölgesinde yer alan birim lerin litolojik özelliklerinin, yapısal ve stratigrafik ilişkilerinin aydınlatılmasını amaçlamaktadır. İnceleme alanı Jura' dan Tersiyer* e kadar olan zaman ara lığında çökelmiş kaya birimlerinden oluşmuştur. Self türü neritik karbonat, kırıntılı kaya ve fi işlerden meydana gelen kaya birimleri yaşlıdan gence doğru Dumanlı, Akseki, Akdag ve Aydınket formasyonlarıdır. Dumanlı ve Akdag formasyonları bu çalışma sırasında formasyon olarak tarafımızdan adlanmıştır. Bölgede yüzey leyen Dumanlı formasyonu ' nun yaşı Jura-Alt Kretase olarak belirlenmiştir. Akdag formasyonu içersindeki Alt ve üst Kretase' ye ait iki ayrı rudist seviyesi kılavuz katman rolü oynamıştır. Aydınkent formasyonu 'nun yaşı ise Mestriştiyen-Lütesiyen olarak saptanmıştır. Bölgede yer alan birimler tektonik hareketlerle dilimlenmiştir. Bölge Akseki, Akdağ-Yelekdag ve Pirnos- Tepedag tektonik dilimleri olarak ayırtlanmış ve bu tektonik dilimler paraotokton olarak nitelendirilmiştir. Dumanlı, Akdag ve Akseki formasyonlarının birbirleriyle yanal geçişli oldukları saptanmıştır. Dumanlı ve Akseki formasyonlarının üzerinde stratigrafik bir boşluk izlenmiş ve Aydınkent formasyonu Akdag formasyonunu uyumlu, Dumanlı ve Akseki formasyonlarını uyumsuz olarak üzer lemistir. inceleme alanını etkileyen KD ve GB yönlü tektonik kuvvetler nedeniyle belirgin kıvrım eksenleri ve önemli faylarda KB-GD yönlüdür. Çalışma alanında Akdag formasyonu içinde îbradı antiklinali, Aydınkent formasyonu içersinde ise Sögütdagı senklinali saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Aydı nkent( îbradı ) -Akseki, Kretase, Pal eosen Eos-e'rı, Dumanlı, Akdag, Litostratigraf i
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis GEOLOGY OF AYD I NKENT( AKSEKİ -ANTALYA) REGION Hatice ÎNCE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Geological Engineering Supervisor: Prof. Dr. Nurettin SONEL 1992, Page: 133 Jury: Prof. Dr. Nurettin SONEL Prof. Dr. Vedia TOKER Prof. Dr. Fikret KURTMAN The purpose of this study was the identification of the structural and the stratigraphic relations and the lithologic specifications of the different formations exposed in IbradiC Aydmkent) (Akseki -Antalya) region located in Central Taurids. The investigated area consists of the rock units from Jurassic to Tertiary in age. They are, from oldest to youngest, the Dumanlı, Akseki, Akdag and the Aydmkent formations represented by litologically detritic rocks, the shelf carbonates and the flysch. Dumanlı and Akdag formations have been determined as a formation during this study. The age of Dumanlı formation has been determined as Jurassic to Lower Creataceous. Two different rudist levels of Lower and Upper Cretaceous within the Akdag formation are the guide layers. The age of Aydmkent formation has been determined as Maastrichtian-Lutetian. The rock units exposed in the study area was imbricated by the tectonic movements during Senonian-Lutetian. The tectonic slices have been classified into the Akseki, Akdag- Yelekdag and the Pirnos-Tepedag slices. The Dumanlı formation has lateral transition with the Akdag and the Akseki formations. There is a stratigraphic time gap over the Dumanlı and Akseki formations. All of the rock units outcropping in the study area are over lied by the Aydmkent formation. In general, the outstanding foldings and the important faults have the NW-SE direction due to the NE, SW trending tectonic forces. Ibradi anticline in Akdag formation, Sögüt- dagı sencline in Aydmkent formation have been determined. KEY WORDS: Aydmkent ( îbradı ) -Akseki, Cretaceous, Pal eocene, Eocene, Dumanlı, Akdag, Lithostratigraphy.