Farklı tuz düzeyleri ve sodyum absorbsiyon oranının kamışsı yumak (Festuca arundinacea Schreb.) bitkisinde ot verimi ve kalitesine etkisi
The effect of different salt levels and sodium absorbtion rate on grass yield and quality of tall fescue plant (Festuca arundinacea Schreb.)
- Tez No: 416915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu projede; iki farklı (5 ve 20) sodyum absorbsiyon oranına (SAR) ve 4 farklı düzeyde tuzluluk (0, 3, 5 ve 8 dS/m) değerine sahip sulama sularının Kamışsı yumak (Festuca arundinacea schreb) bitkisinde bitkisel özellikler ile ot verimi ve kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Erciyes Üniversitesi ERUTAM uygulama arazisinde bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Bitkilere uygulanacak su miktarı nötronmetre ile toprak nem ölçümlerinden hesaplanmıştır. Farklı tuz düzeyleri ve SAR oranlarına sahip sulama suları CaCl2, NaCl ve MgSO4 kullanılarak hazırlanmıştır. Sulamalar damla sulama sistemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; yeşil ot verimi 3294-4530 kg/da, kuru ot verimi 748-1080 kg/da, ham protein verimi 60.2-81.2 kg/da, bitki boyu 69.1-97.3 cm, ham protein oranı % 6.02-8.11, asitte çözünmeyen lif (ADF) oranı %35.85-39.94, nötrde çözünmeyen lif (NDF) oranı %62.48-65.80, ham kül oranı ise %11.74-12.66 arasında değişmiştir. Tuz oranının artışı ile ot verimleri, ADF ve NDF de azalmalar tespit edilirken, ham protein ve ham kül oranlarında artışlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the current study, it was aimed to investigate the effects of irrigation water with two different sodium absorption rates (SAR) and four different salt values (0, 3, 5 ve 8 dS m-1) on plant characteristics, grass yield and quality of tall fescue plant (Festuca arundinacea Schreb.). The experiments were conducted as three replicates according to split plot design in ERUTAM practice lands at Erciyes University. The amount of water applied to crops is calculated using neutrometer from measurements of soil moisture. Irrigation waters with different salt levels and SAR rates were prepared by using CaCl2, NaCl and MgSO4. Irrigation was carried out with drip irrigation systems. According to research results; the values of forage yield, hay yield, crude protein yield, plant height, crude protein rate, acid detergent fiber (ADF), neutral detergent fiber (NDF), and crude ash rates were respectively ranged between 3294-4530 kg da-1, 748-1080 kg da-1, 60.2-81.2 kg da-1, 69.1-97.3 cm, 6.02-8.11%, 35.85-39.94%, 62.48-65.80%, 11.74-12.66%. It was seen that with the increase in salt rates grass yields, ADF, and NDF indicated a decrease, but crude protein and crude ash rates indicated a considerably increase.