Kimyon (Cuminum cyminum L.)'larda yanıklığa sebeb olan alternaria sp.'ya karşı tohum ilaçlaması ile savaşın olanakları üzerine araştırmalar
Research on the control of alternaria blight of cuminum (Cuminum cyminum L.) by seed treatment
  1. Tez No: 22704
  2. Yazar: FİKRET DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEMİR HANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KİMYON i Cum mum ey a mum L.)'LARDA YANIKLIĞA SEBEP OLAN Alternaria ap. 'YA KARŞI TOHUM İLAÇLAMASI İLE SAVAŞIM OLANAKLARI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Fikret DEMİRCİ Ankara Üniversitesi Fen Bil inleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilin Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Özdeni r HANCIOĞLU 1992 Sayfa: 74 JÜRİ: Yard.Don.Dr. Özdemif. HANCI üÎLU Prof.Dr.Salih. Î-*ADEÎT Prof.Dr.Haluk SORAN Kimyonlarda yanıklığa sebep olan Alternaria sp. 'ye karşı tohum ilaçlarının etkisi araştırılmıştır. Denemelerde farklı etkili maddelere sahip on çeşit fungisit kullanılmıştır. PDA ortamında, çaptan, iprodione. prochloraz ve fenetrazole "nin 1 ug/ml'den düşük dozları fungU9un misel gelişimini %50 oranında engellemiştir. Alternaria sp. sporları ile inokule edilmiş tohumlarla yapılan blotter denemelerinde, çaptan, prochloraz, iprodione. carboxin+thiram ve maneb tohum üzerinde fungusun gelişimini %90-100 oranında engellemiş, quintozene. benomyl ve fenetrazole ise tohum üzerinde fungusun gelişimini engellememiştir.11 Saksılarda Alte-rnaria sp. sporları inokule edilmiş tohumlarla yapılan denemelerde kontrolde %2 olan çıkış oranını çaptan %82'ye, iprodione %79'a, prochloraz %76*ya, maneb %63 ' e ve Carboxin+thiram %56'ya çıkartmıştır. Doğal olarak enfeksiyon oranı yüksek tohumlardaki %10 olan çıkış oranını prochloraz %54'e, iprodione %52'ye, çaptan %51'e, carboxin %49'a, maneb %47'ye, mancozeb %42 ' ye ve Carboxin+thiram ise %32'ye çıkartmıştır. Tarla denemesinde ise hastalık oranı düşük tohumlarda fungisitlerin çıkış oranına önemli bir etkisi olmamıştır. Tohuma uygulanan iprodione, çaptan, mancozeb, prochloraz ve carboxin+thiram bitkinin çiçeklenme döneminde hastalığın yaygınlık oranını azaltmıştır, fakat hastalık bu dönemden haşata kadar yayılmaya devam etmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kimyon (Cuminum cyminum L. ), tohtlm ilaçlaması, fungisitPe'r, Alternaria yanıklığı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis RESEARCHES ON THE CONTROL OF ALTERNARİA BLİOIT OF CUMIN (Cuminum cyminum L.) BY SEED TREATMENT Fikret DEMİRCİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Asst.Prof.Dr. Özdemir HANCI OĞLU 1992, Page: 74 Jury: Asst.Prof.Dr. Özdemir HANCI OĞLU Prof.Dr.Salih MADETT Prof.Dr. Haluk SORAN The effects of seed treatment fungicides againts to cumin blight caused by Alternaria sp. were studied. In this experiment, ten fungicides with different active ingredients were used. The doses below 1 ug/ml of çaptan, iprodione, prochloraz and fenetrazole prevented %50 of the mycelial growth of the fungus on PDA. In blotter, çaptan, prochloraz, iprodione, carboxin+thiram and maneb prevented 90-100$ of the growth rate of the fungus on seed. Quintosene, benorayl and fenetrazole didn't inhibit the growth of the fungus on seed. In pots, çaptan, iprodione, prochloraz maneb and carboxin+thiram increased the rate of the emergence ofav seeds inoculated with Alternaria sp. from 25o to 82^ 79^ * 76S*, 63