XVII. yüzyıl başlarında Osmanlı denizciliği açısından Samsun tersanesi ve ekonomik fonksiyonu
Samsun dock and economic function at the beginning of the XVII. century in terms of Ottoman maritime
- Tez No: 227032
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
XVII. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Denizciliği Açısından Samsun Tersanesi ve Ekonomik Fonksiyonu adını taşıyan bu çalışmada, öncelikle Türklerin denizlerle ilişkisinin boyutları incelenmeye çalışılmıştır. Bu yaklaşım, hem Osmanlı denizciliğinin temellerini anlama, hem de XVII. yüzyıla gelene kadar denizciliğin hangi boyutlarda ele alındığının anlaşılması açısından oldukça yararlı olmuştur.İkinci bölümde ise Samsun Tersanesi'nin Osmanlı Devleti açısından ekonomik fonksiyonu detaylı olarak ele alınmıştır.Çalışma sonucunda, temelinde Anadolu Selçuklu Devleti ve Anadolu Beylikleri'nin denizcilik faaliyetleri bulunan Osmanlı denizcilik faaliyetlerinin en başarılı ve aktif olduğu dönemin XVI. yüzyıl olduğu, bu tablo içinde Samsun Tersanesi'nin XIX. yüzyıla kadar, Sinop ve Trabzon tersaneleri yanında ikinci plana itildiği tespit edilmiştir. Bu tersanenin Osmanlı Devleti'ne en büyük katkısı, gemi inşası ve gemi inşası için gerekli malzemelerden biri olan kendirin temini olmuştur. Araştırmalar sonucunda Samsun'a bağlı Çarşamba, Terme ve Fatsa ekim alanlarının ?ocaklık? olarak doğrudan Tersâne-i Âmire'ye bağlı olduğu anlaşılmaktadır.Anahtar Sözcükler1.Tersane2. Gemi3. Kendir4. Tersâne-i Âmire5. Ocaklık
Özet (Çeviri)
In this study on the subject of Samsun Dock and Economic Function At the Beginning of the XVII. Century In Terms of Ottoman Maritime, firstly, how people?s way of the life and their reactions were influenced by maritime has been studied. Dimentions of Turks? reactions to the sea has also been tried to analized. This point of view helps us to see the prominent Ottoman maritime?s fundamentals and what it means for them until the XVII. century.Afterwards the economical function of Samsun Dock in terms of Ottoman Empire was dealed.In conclusion of study, it can be observed that the most successful and active period of Ottoman maritime, whose base was Anatolian Seljuk and States, was the XVI. century in the portrait it can be seen that Samsun and its dock were neglected until the XIX. century until verses Sinop and Trabzon docks. The most benefit of this dock is ship building and obtaining hemp which is necessary to build ship. It is understood from the sources that the plantation areas of Çarşamba, Terme and Fatsa directly connected to the Royal Dock (Tersâne-i Âmire) under the title of ?ojaklık?.Key Words1. Dock2. Ship3. Hemp4. the Royal Dock5. Ojaklık