Türk Telekom A.Ş.'nin sunduğu hizmetlerin bilinirliğinin incelenmesi
Research on the awareness of the services that Türk Telekom serves
- Tez No: 227033
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Teknolojik gelişmeler, telekomünikasyon sektöründe baş döndürücü değişiklikler yaşanmasına neden olmuştur. Bu değişimler; ekonomik, politik, sosyal ve kültürel alanlardaki gelişmelerin temelini oluşturmuştur.Türk Telekom A.Ş. bu değişikliklerden doğrudan etkilenmiş; şirketin % 55 blok hissesi, 14 Kasım 2005 tarihinde Oger Ortak Girişim Grubuna devredilmiştir. Türk Telekom A.Ş. geçirdiği özelleştirme ve halka arz süreçleri sonucunda köklü yapısal değişiklikler yaşamıştır.Özel bir şirket olarak yoluna devam eden Türk Telekom A.Ş.'de yeni bir dönem başlamıştır.Türk Telekom A.Ş.'nin sunduğu hizmetlerden sabit telefon hizmeti, Arayan Numaranın Görünmesi (CLIP) Özelliği, 145 Dial-Up Erişimi, ADSL Internet Erişimi, Kablosuz Internet Erişimi (TTwinet), TT Sesli Mesaj, TT Aile Kart ve Web - Email - Sunucu Barındırma Depolama ve Yedekleme ile Türk Telekom A.Ş.'nin önümüzdeki dönemde sunacağı hizmetlerden TT VPN , VDSL ? 2 , IPTV ve Videofon'un müşteri ve iç müşteri tarafında bilinirlikleri incelenmiştir. Ayrıca Türk Telekom A.Ş.'nin kampanya ve reklamlarının bilinirliği ile iç müşterilerin hizmetler hakkında hangi kanallardan bilgilendirildiği araştırılmıştır.Bu araştırma sonuçlarına göre; ankete katılanların hizmetler hakkındaki ortalama bilgi puanlarının cinsiyete, yaşa, iş tecrübesine ve ünvana göre farklılık göstermezken eğitim düzeyine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Müşteri anket grubunun %22.1'inin hala, Türk Telekom A.Ş. ve PTT'nin aynı hizmetleri sunduğunu düşündüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments cause tremendous changes in telecommunications sector. These changes form the basis of improvements in economical, political, social and culturel fields.Türk Telekom has directly been affected by these changes; the %55 bloc share was transferred to Oger Group on November 14th 2005. Because of the results of the periods of privilization and the public offering that the company has experienced, radical structurel changes has been lived.There starts a new epoch for Türk Telekom which continues its way as a private firm.The awareness of some of the services that Türk Telekom serve like PSTN, CLIP Feature, 145 Dial-Up Access, ADSL Internet Access, Wireless Internet Access (TTwinet), TT Voice Message, TT Family Card ve Web - Email ? Server Colocation, Storage and Back up and the services that Türk Telekom will serve in the coming days like TT VPN , VDSL ? 2 , IPTV and Videofon was investigated on both the customer and internal customer side. Besides, the awareness of campaigns and advertisements of Türk Telekom and which channels are used in order to inform the internal customers are investigated.According to the results of this research; it is determined that while the avarage information grade of the particapents of the survey about the services of Turk Telekom doesn?t change according to gender, age, job experience or title variable, it makes difference according to the education level variable.