Vergi yargısında yürütmenin durdurulması
Stay of execution by law of tax
- Tez No: 227139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. BUMİN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yürütmenin Durdurulması? geçici olarak yürütmeye ilişkin işlemi askıya alan, diğer bir ifadeyle yürütmenin üstün kamu gücüne dayanarak uyguladığı işlem ve eylemleri dava sonuna kadar donduran, yargısal bir karardır.İşbu tez çalışmasının amacı bilimsel tartışmalar ve görüşler çerçevesinde ? Yürütmenin Durdurulması kurumunun özelliklerinin ve ?Yürütmenin Durdurulması? kararının sonuçlarının değerlendirilmesidir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Yürütmenin Durdurulması konusundaki temel bilgilere yer verilecektir. İkinci bölümde, Yürütmenin Durdurulması'nın özellikleri ortaya konarak, başvuru şartları incelenecektir. Son olarak, üçüncü bölümde ise, yürütmenin durdurulması kararına karşı, yürütmenin aykırı hareketleri halindeki sorumluluğu anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A ?Stay of Execution? is a legal court decision that suspends, in other words freezes the administrative acts which have been applied based on power taken from the public authority by the Administration.The purpose of the thesis hereby is to analyse, based oln the scientific investigations and doctrines, the characteristics and conclisions of a ?Stay of Execution?The Project includes three sections: In the first section, Basic terms will be defined about the ?Stay of Execution?. In the second one, the ?Stay of Execution? will be defined by its characteristics and conditions to apply. At last, in th third section, will be defined the acts of Administration and the responsibilities if the Administration do his acts against the legal decision of ? Stay of Execution?.İstanbul,2009Filiz Metin