Vergi yargısında yürütmenin durdurulması müessesesi ve hukuki sonuçları
Stay of execution tax judgement and legal conclusions
- Tez No: 449543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Devlet vergilendirme yetkisini kullanırken bazı tasarruflarda bulunur. Menfaati ihlal olunanlar tarafından bu tasarruflara hukuka aykırı oldukları ileri sürülerek vergi mahkemelerinde dava açılabilir. Bu davaların vergi mahkemelerinde görülmesi ve çözülmesinde uygulanan ve idare mahkemelerine açılan davalardan farklı olan birçok düzenleme bulunmaktadır. Bu düzenlemeler nedeniyle vergi yargılaması kendine has kurallara sahip bulunmaktadır. Vergi mahkemelerinde, idare mahkemelerinde açılan davalardan farklı olan yargılama kuralının en önemlisi, yürütmenin durdurulması ile ilgilidir. İdare mahkemelerinde, kural olarak, dava açılmakla yürütme kendiliğinden durmaz, idari işlemler, hukuka uygunluk karinesinden yararlanırlar ve idare mahkemesi yürütmenin durdurulması kararı verene kadar icrâilik özelliğini sürdürürler. Vergi mahkemelerinde ise, kural olarak, dava açılmakla yürütme kendiliğinden durur. Vergi mahkemelerinde bu kuralın istisnaları da bulunmaktadır. Bu çalışmada ortak yönleri açıklamak için önce idari yargıda yürütmenin durdurulması ele alınacaktır. Daha sonra ise özel olarak vergi yargısında yürütmenin durdurulması müessesesi, hukuki sonuçları ve istisnaları mahkeme kararları ile birlikte incelenecektir.
Özet (Çeviri)
States make dispositions while using their taxation power. Those whose benefits are damaged can sue the state at tax courts by claiming that these dispositions are unjust. There are many regulations that govern handling of such cases at tax courts different from those governing cases at administrative courts. Due to these regulations, tax judgement has distinctive rules. The most important judicial rule implemented at tax courts different from administrative courts is related to stay of execution. When a case is presented at administrative courts, as a rule, execution of the relevant administrative acts does not automatically stayed, so they benefit from presumptions of legal appropriateness and they remain in force until the administrative court makes a stay of execution decision. On the other hand, as a rule, when a case is presented at a tax court, execution of the relevant administrative act is automatically stayed. There are also exceptions of this rule at tax courts. In this study, stay of execution in administrative judgement will be discussed in order to explain common aspects and then, the concept of stay of execution particularly in tax jurisdiction along with its exceptions and legal results will be examined with example court decisions.