PMI standartlarıyla memnuniyet analizi ve bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
Satisfaciton analysis with PMI standards and an application on banking sector
- Tez No: 227140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. ERDAL DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Son yıllarda birçok işletme veya kurumun proje yönetimi konusuna verdikleri önem artmaktadır, diğer taraftan rekabetçi dünya düzeninde memnuniyet kavramının giderek önem kazanması ile proje yönetim memnuniyetinin ölçülmesi konusunda teşvik edici unsur olmuştur. Böylesi bir ortamda dünyada proje yönetimi konusunda uluslar arası standardı oluşturan PMI (Project Management Institute) bizim referans noktamız olmuştur. Bu çalışma ile ürün memnuniyetini değil, ürün oluşması sırasında uygulanan proje yönetiminin memnuniyetini analiz edilmesi anlatılmaya çalıştırılmıştır. Bu ölçüm için kullanılacak en iyi aracın ise nicel değerleri ölçüp değerlendirebilen ve bunları nitel değerlere çeviren anket olmuştur. PMI' ın belirlemiş olduğu proje yönetim standartlarına uygun bir şekilde, proje memnuniyetinin anket yoluyla ölçülmesi, analiz edilmesi ve değerlendirilmesi ile memnuniyet analizine farklı bir bakış açısı kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the value of the project management concept has been increasing in the business processes of companies and enterprises. With playing a major role of the pleasure concept on the competency global market, measuring the satisfaction of the project management concept has been inciting in the companies. On this situation, PMI (Project Management Institute) which has been collected the international standards of the project management rules inside has been a reference point in our business life. This study is not focused on product satisfaction, is just focused on analyzing the satisfaciton of the project management during the development of products. For this analyze, polls have been the best tool which measures and evaluates the quantitative values then converts them to the qualitative values. According to PMI standards, measuring the project pleasure with the poll and then analyzing and evaluating it has brought a different perspective on the satisfaction analysis.