Aşağıdan küreselleşmenin 'kahramanı' Telesur
Telesur, 'hero' of globalization from below
  1. Tez No: 227167
  2. Yazar: SEVİLEN TOPRAK ALAYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu çalışma, küreselleşme döneminde ortaya çıkan alternatif mücadelelerin yarattığı, adından çok söz ettiren bir televizyon olan Telesur'u ele almaktadır. Telesur ele alınırken, aynı zamanda günümüz kapitalizminin yirminci yüzyıla oranla farkları tartışılarak, alternatif küreselleşme hareketleri“aşağıdan küreselleşme”tanımlamasıyla ortaya koyulmaktadır. Telesur'un temelini Venezüella'daki toplumsal, kültürel, politik gelişmelerin oluşturduğu gösterilmekte ve bu gelişmeler, dünyada genel bir etki yaratan ?karizmatik lider? Hugo Chavez şahsında ortaya koyulmaktadır. Çalışmada, Venezüella medyasının durumuna ilişkin birinci elden kaynaklarla görüşmeler yapılmıştır. Telesur, bölgenin entegrasyonu amacıyla kurulmuş; bölgesel, ancak aynı zamanda küresel ölçekte yayın yapan bir televizyondur. Telesur, Güney'e has değerleri pekiştirirken, aynı zamanda uluslararası alanda Güney'in sesi olarak ortaya çıkmaktadır. Telesur'un kıtasal kaynaklarla yayın yapma ve yayınlar üzerindeki ABD hegemonyasını kırma iddiası vardır. Bu amaçla Telesur içinde bütün yayınların Güney Amerikalılar tarafından yapılması esası söz konusudur.?Telesur, Merkezi Güney Amerika'da bulunan, 24 saat İspanyolca yayın yapan, çok uluslu ilk ve tek haber kanalıdır.? Telesur fikri Fidel Castro'nundur ancak onu uygulayan Bolivarcı Venezüella Başkanı Hugo Chavez'dir. Telesur'un ortakları: Venezüella, Arjantin, Küba, Uruguay, Bolivya, Nikaragua'dır. Ancak asıl finansör bu ülkeler arasında en zengin ve projenin sahibi olan Venezüella'dır.Telesur temelinde yapılan çalışmada, ?Misyon Televizyonculuğu? kavramı geliştirilerek yeni medya ortamları tartışılmaktadır. Çalışmada aşağıdan küreselleşmede önemli bir yer tuttuğu düşünülen Güney Amerika'daki toplumsal hareketler, dar anlamda medya yapısı paralelinde analiz edilerek, Venezüella'ya odaklanılmıştır. Bu gelişmeler, Hugo Chavez'in politikaları üzerinden ele alınmıştır. Sonuç itibariyle, karizmatik bir lider olarak Chavez'i, Telesur'dan, Venezülla'dan ve Güney Amerika'dan bağımsız düşünmenin olanaksız olduğu belirlenmiş, Telesur'u, kurucusu Chavez ve parçası olduğu 21. Yüzyıl Sosyalizmi projesinden bağımsız düşünmenin olanaksızlığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Telesur, a TV channel which is widely discussed and which emanated from alternative struggles that have arose within the era of globalization. While focusing on Telesur, alternative globalization movements are brought forward with the definition of ?globalization from below? by discussing the differences between the capitalism of today and 20th century. It is indicated that the Telesur is based on the social, cultural and political improvements and these improvements are presented under the personality of ?charismatic leader? Hugo Chaves who have incurred a general influence in worldwide. Face to face interviews are made with senior representatives with regard to the current status of the Venezuelian media. Telesur was intended for the integration of the region and broadcasts regionally.Concept of ?Television broadcasting as a mission? is developed and new media environments are discussed under this study. In this study, social movements in South America, which are considered to occupy an important place in globalization from below, are analyzed in parallel to the media structure with a narrowed scope and Venezuela has been taken as the focal point. These developments are discussed through the politics of Hugo Chavez. Consequently, it is concluded that it is not possible to think of the charismatic leader Chavez apart from Telesur, Venezuela and South America and it was stressed that it is impossible to think of Telesur apart from Chavez, its founder, and the project of Socialism of 21st Century, which includes Telesur as a part of it as well.