Kalkınma ajanslarının Türk kamu yönetimi içindeki yeri
The functions of development agencies in Turkish public administration
  1. Tez No: 239723
  2. Yazar: ABDİL CELİL ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT GÖKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Son çeyrek yüzyılda küreselleşmenin ve uluslar arası ve uluslar üstü kurumların da etkisiyle kamu yönetimi kamu işletmeciliğine ve oradan da yönetişime dönüşmeye başlamış; stratejik planlama, yerelleşme, yerindenlik, performans denetimi, açıklık, hesap verebilirlik gibi yeni kavramlar geliştirilerek bu ilke ve kavramlar doğrultusunda yeni kurumlar oluşturulmaya başlanmıştır.Öte yandan, 1980'lerden itibaren bölgesel kalkınma anlayışının değişmesi, aşağıdan yukarıya bölgesel politikaların görece hızlı büyümesi, kalkınmada kullanılan araçların yeniden değerlendirilmesini de gerekli kılmıştır. Bu doğrultuda, dünya üzerinde rastlanan farklı uygulamalar, kalkınma konusunda zengin bir çerçeve ve yeni bir zemin sağlamıştır. Bu araçların en önemlilerinden bir olan kalkınma ajansları da, ülkemizde, planlı dönemin başlangıcından bu yana işaret edilmiş ve 5449 sayılı kanunla kurularak faaliyete başlamıştır. Bu çalışma, yeni bölgesel kalkınma yaklaşımı ve aşağıdan yukarıya kalkınma anlayışı çerçevesinde kalkınma ajanslarına olan ihtiyacı değerlendirmekte ve uygulamaya ilişkin değerlendirmeleri içermektedir. Diğer yandan, mevcut ve gelecekte karşılaşılabilecek temel zorlukları görebilmek, çeşitli dünya uygulamalarını incelemekle mümkün olacağından çalışmanın bir bölümü de bu amaçla ele alınmakta ve temel uygulamaları göz önüne sermektedir. Uygulamada karşılaşılan güçlüklerin bir parçası olarak yasal altyapının da değerlendirilmesi, bu tezin hazırlandığı dönemde ayrıca önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last decades, through the effects of globalization as well as international and supranational institutions, public administration has started to form into public management (managerialism) and governance. Unique concepts like, strategic planning, localization, performance appraisal, openness, multi-contextuality have developed. Through these new concepts, new institutions have started to be found.Relatively rapid growth of bottom-up regional policies from the 1980s has provided a re-evaluation scope of instruments used in regional development. Accordingly, diverse applications around the world have provided a rich framework and created a new base in the context of regional development. As one of the most significant development tools, development agencies have already remarked since the beginning of planned-period, and founded by the law no: 5449. In the context of new regionalism and bottom-up development conception, this dissertation evaluates the need for development agencies and includes assessments relating to implementation. On the other hand, identifying the current and prospective difficulties depends on analyzing different applications; therefore, we bring out a chapter about these critical implementations. As part of difficulties faced on implementation process of development agencies, analyzing the legal basis seems also remarkable.