Türkiye'deki marka şehir kamu politikaları
Public policy for city branding in Turkey
  1. Tez No: 475445
  2. Yazar: SUNA ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASU AKSOY ROBİNS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küreselleşmenin etkileri ile şehirler daha çok turist, daha çok yabancı yatırımcı ve daha çok yaratıcı iş gücü çekmek için birbirleri ile yarışmak zorunda kalmışlardır. Yerel yönetimler, bu yarışta avantaj elde edebilmek için marka şehir çalışmalarını bir yol olarak düşünmeye başlamıştır. Dünyada ve Türkiye'de özellikle 2010 yılından sonra marka şehir söylemine olan ilgi artmıştır. Şehirler marka şehir stratejileri hazırlamaya başlamıştır. Bu çalışmada da Türkiye'deki marka şehir çalışmaları kronolojik olarak ele alınarak bu konudaki kamu politikaları tartışılmıştır. Bu tartışma Türkiye'deki marka şehir kamu politikalarının tezahür ettiği ilk resmî belge olan Türkiye Turizm Stratejisi 2023 (TTS, 2023) üzerinden yapılmıştır. TTS 2023, marka şehir çalışmalarının önemli başarı etkenlerinden birisi olan paydaş birlikteliği ve stratejinin yönetimi bağlamında analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda Türkiye'deki marka şehir çalışmalarının temel sorunları sahiplik (ownership), parçalanmışlık (fragmentation) ve iç dinamik eksikliği olmak üzere üç başlıkta kategori edilmiştir. İlk iki sorunun çözümü için kamu ve özel sektörden ana paydaşların yer aldığı, özerk bir organizasyon kurulması önerilmiştir. İç dinamik eksikliği sorunun çözümü için ise aşağıdan yukarıya (bottom-up) yaklaşımının benimsenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the globalization, cities had to compete to attract more tourists, more foreign investment and more talented professionals. Local authorities have begun to see city branding as a tool for having an advantage in this competition. In the World and Turkey, there have been an increase in the brand city discourse after 2010 specifically. Cities have begun to make brand city strategies. In this study, public policies for city branding in Turkey are discussed chronologically. And it is discussed over Turkeys' Tourism Strategy, 2023 which is the first official governmental document about brand cities. TTS, 2023 is discussed in the context of stakeholder partnership which is one of the most crucial factors of city branding practices. As a conclusion; the main problems of city branding practices in Turkey are categorized under three titles; ownership, fragmentation and lack of internal dynamics. It is suggested as the solution for the first and second problems to constitute autonomous organization which is the main stakeholders take part in it. It is suggested to adopt the use of bottom-up approach as the solution for the lack of inner dynamics problem.