Yalova ilçesinde seralarda kesme çiçek yetiştiriciliğinin ekonomik analizi üzerine bir araştırma
A Research on economic analysis of cut flower production in green houses in Yalova
  1. Tez No: 22720
  2. Yazar: NECLA ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ERAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi YALOVA İLÇESİNDE SERALARDA KESME ÇİÇEK YETİŞTİRİCİLİĞİNİN EKONOMİK ANALİZİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Necla ALTUNBAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Taram Ekonomisi Anabilim Dala Danaşman: Doç.Dr. Selahattin ERAKTAN 1992, Sayfa: 165 Oüri: Doç. Dr. Selahattin ERAKTAN Prof.Dr. Turan GUHEŞ Prof.Dr. Rauf ARIM Bu araştırma İstanbul ili Yalova ilçesini doğal faktörler ve tarım tekniği yönünden temsil eden 7 köyde yapılmıştır. Köylerin ilçe merkezine uzaklara 5-35 km arasında değişmektedir. Araştırma alanına giren 7 köyün 1990 nüfusu 14.031'dir. Yalova ilçesinin toplam arazi varlığa 48.689 ha'dar. Bunun 12.000 ha*a tarım arazisidir. Tarım arazilerinin 4.270 ha'a tarla, 789 ha ' a sebze, 2.834 ha ' a meyve, 107,3 ha ' a süs bitkileri, diğer alanlar ise zeytin, bağ, yem bitkileri arazisini oluşturmaktadır. Bölgede hayvancılık faaliyetleri de yapılmaktadır. İşletmelerdeki toplam 564,5 da işletme arazisinin % 32,8' ini çiçekçilik arazisi, % 22,2'sini meyve-sebze arazisi, % 17,9 unu tarla arazisi, % 27,1'ini ise diğer araziler oluşturmaktadır. Tüm işletmelerde ortalama 3,4 adet sera olup, bunun 2,3 adedi plastik, 1,1 adedi ise cam seralardan oluşmaktadır. İşletmelerde yetiştirilen kesme çiçek türlerinin dağalıma, tüm işletmeler ortalamasana göre 2.325,2 m^ olan örtülü alınan % 32,1'inde karanfil yetiştirilmekte olup, en yüksek paya almaktadır. Bunu % 19,7 ile kasampata, % 14,1 ile frezya, % 11,7 ile gül, % 6,8 ile kuşkonmaz, % 2,3 ile kala izlemekte olup, geri kalan alanlarda ise anemon, lilium, astomeria, narin, sterliçya, glayöl, gerbera, iris, gypsophila, lale yetiştirilmektedir. Toplam işletme arazisinin % 77,o'a mülk arazi, % 19,9'u kiraya tutulan ve % 3,l'i ise ortağa tutulan arazi şeklinde tasarruf edilmektedir.-' Tüm işletmelerde işletme basana düşen aktif sermaye miktarı ortalama 465.665.862 Tl olup, bunun 456. 147.741 TL* si (% 98'i) çiftlik sermayesi, 9. 518. 121 Tl'a da (% 2) işletme sermayesidir. Tüm işletmelerde işletme basana ortalama olarak 17.778.778 TU tarımsal gelir, toplam aile geliri ise 19. 746. 801 îl. olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kesme çiçek, kesme çiçek pazarlaması, gayrisafi üretim değeri, brüt kâr, tarımsal gelir, kesme çiçek kooperatifleri, kesme çiçek maliyeti.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis RESEARCH ON ECONOMIC ANALYSIS OF CUT FLOWER PRODUCTION IN GREEN HOUSES IN YALOVA Necla ALTUNBAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Selahattin ERAKTAN 1991, Page: 165 Oury : Assoc. Prof.Dr. Sel-ahat-tin ERAKTAN Prof.Dr. Oharan GÜHEŞ Prof.Dr. Haiaf ARIK&H This study was carried out in seven villages respeBenting Yalova district in terms of agro-ecological characteristics. The distance of villages to Yalova varies from 5 to 35 km's. The total population of seven villages according to 1990 census is 14.031. Yalova has an area of 48.689 ha, of which 12.000 ha is arable land. 4.270 ha of arable land is devoted to field crops production. Field crops production is followed by fruits with 2.834 ha, vegetables with 789 ha, and the ornamental plants with 107,3 ha. The rest of the land is used in olive., vineyard and fodder crops production. In addition to crop production, some farmers have animal production. Total cultivated land of the enterprises studied is 564,5 da, of which constitutes 32,8 % flower growing, 22,2 % fruit and vegatebles, 17,9 % field crops, and 27,1 % other crops. The average number of greenhauses is 3,4.ef which 2,3 is plastic and 1,1 is glass green houses. Carnation is the leading flower in terms of sown area, with 32,1 % of the green houses, tarnation is followed in acreage by chrysanthemum (19,7 %), freesia (14,1 %), rose (11,7 %), asparagus (6,8 %), calla (2,3 %) and in some area, anemone, lilium, alstroemeria, nerine, sterlitzia, gladiolus, gerbera, iris, cbipsophilla, tulipa. 77,0 % of total land is owned, 19,9 % is rented and 3,1 % is sharecropped on the farms studied. The average value of assets on the farms studied is 465.665.862 Tl, of which 98 % is fixed assets and 2 % is operating capital. The average net farm income is 17.778.778 Tl. and average family income is 19.746.801 Tl. on these farms. KEY WORDS: Cut flower, cut flower marketing, gross value of production, gross margin, net farm income, cut flower cooperatives, production" costs cut flowers.