Mutaffifin suresi'nin din eğitimi açısından yorum ve tahlili
The analysis and comment of surah al Mutaffieen in the religious of education perspective
  1. Tez No: 227208
  2. Yazar: SÜMEYRA TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAKTAR BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Müslümanlar ve din adamları için temel kaynak olan Kur'an'ı Kerim üzerine pek çok çalışma yapılmış olmasına karşın, Kur'an'ın Din Eğitimi ile ilişkini ortaya koyan çalışmalar oldukça sınırlı kalmıştır. Bu sebeple bu alanda farklı çalışmalarında yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaçtan yola çıkılarak bu tezde Kur'an'da yer alan surelerden sadece birinin analizi yapılmış, Din Eğitimi ile ilgili genel ilkelere ulaşılmıştır.İlk olarak Mutaffifin Suresi'nde yer alan kavramlara değinilmiştir. İkinci olarak tez konusu olan Mutaffifin Suresi'nde öncelikle ticaret ile ilgili bir ayetin yer almasından dolayı ticaret konusuna değinilmiştir. Ticaret ile ilgili genel prensipler verilerek, ticaretin önemine, ticarette uyulması gereken kurallara ve Peygamberimiz'in bu konudaki görüşlerine yer verilmiştir. İlgili ayetle ilgili Kuran'daki diğer örnekler üzerinde durularak Kur'an'da yer alan eğitim yöntemlerine değinilmiştir. Son olarak ise surede yer alan iyi ve kötü insan örneklerinden yola çıkılarak yapılan davranışların sonuçlarıyla mutlaka karşılaşılacağı vurgulanmıştır. Din Eğitiminin amacı da insanı güzel sonuçlara ulaştıracak davranışları kazandırmak, kötü sonuçlara dönüşecek davranışlardan ise uzaklaştırmak ve bu yönde eğitim vermektir.
Özet (Çeviri)
A great deal of studies has been made on The Holy Qoran, but unfortunately the studies which are about the realiton of The Holy Qoran with the education of Theology are limited. As a result; different studies on this area are needed. Taking this need into consideration, only one of the the Surah?s analysis was made in this thesis and general principles of Theology were reached.Our research includes three sections; In The First Section; the notion which are in the Surah of Mutafifeen are mentioned. In The Second Section; Trade is the subject as it is the basic subject of the Surah of Al Mutafifeen. General principles, importance,the rules of trade and our Prophet?s opinions are mentioned. After that, education methods that Qoran tells us are mentioned. In The Last Section; it is remarked that people who are good or bad will pay back their every kind of behaviours. The aim of the education of Theology is to encourage people to get these good behaviours.