Futbol ekonomisi: 2 ülke kıyaslaması (İngiltere ve Türkiye)
Football economics: Comparison of two countries (England and Turkey)
  1. Tez No: 227221
  2. Yazar: ELİF AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ BURAK ARZOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son yıllarda futbol sadece insanları eğlendiren bir spor dalı olmaktan çıkmıştır ve ekonomik boyutu milyar dolarlara ulaşan uluslararası bir endüstri haline gelmiştir. Ülkelerin futbol ekonomilerinin gelişmesinde, ülkelerin futbol federasyonlarının etkin yönetimlerinin yanı sıra, ülkelerin genel ekonomilerinin gelişmiş olmasının ve futbol taraftarlarının desteğinin de önemi büyük olmuştur. Bu çalışmada, İngiltere ve Türkiye futbol ekonomisi ele alınmış ve bu bağlamda İngiliz Premier Lig ile Türkiye Turkcell Süper Lig'in tarihçesi, rekabetçi yapısı, gelir kalemleri ve sahip olduğu ekonomik değeri hakkında kıyaslama yapılmıştır. Kıyaslama sonucunda İngiliz Premier Lig'in Avrupa'nın en değerli futbol liglerinden biri ve Turkcell Süper Lig'e göre daha üstün bir futbol ekonomisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
For the latest years, football is no longer an enjoyable sport, it has been an international industry worthed more than millon dollars. Besides the effective management strategies of football associations, development of countrys? general economies and supporting of football fans have been important points on development of countrys? football economies. With this study football ecomies of Turkey and England are explained. Under this subject, the histories, competitive structres, income sources and economic values of English Premier League and Turkish Turkcell Super League has been compared. For a result, Premier League has been mentioned as one of the most valued football league in the European Football Leagues and a bigger football economy than Turkcell Super League.