İşgörenin toplumsallaşma sürecinde işe alıştırma eğitiminin önemi üzerine bir araştırma
A research about the importance of orientation trainings in the socialization process
- Tez No: 227220
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY BİGE AŞKUN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, günümüzde örgütlerde ?insan? faktörünün artan önemi ile birlikte, çalışanların toplumsallaşma süreçlerinde işe alıştırma eğitimlerinin yerinin incelenmesine yönelik olarak yapılmıştır.Yapılan araştırma işe alıştırma eğitimlerinin örgütsel toplumsallaşma ile olan ilişkisi ve bu kapsamda çalışanlar üzerindeki etkileri hakkında bilgi toplamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda bankacılık sektörünün önde gelen örgütlerinden olan bir bankanın, Genel Müdürlük ve şubelerinde işe başlayan yeni çalışanlarını dahil ettiği işe alıştırma eğitimleri incelenerek söz konusu eğitimlerin banka çalışanlarının toplumsallaşma süreçlerine ve çalışma hayatlarına olan etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla anket uygulamasından yararlanılmıştır. Kullanılan anket iki bölümden oluşmaktadır. bankayı tanıtmak amacıyla işe alıştırma eğitiminde verilen bilgileri analiz etmeye yönelik ifadelerde Doç.Dr. Tunç Demirbilek'in danışmanlığını yaptığı ?Oryantasyon Eğitiminin Örgütsel Sosyalleşmeye Etkisi? konulu tez çalışması, işe alıştırma eğitiminde verilen bilgilerin çalışanların görevlerine ne kadar yansıtabildikleri ve örgüt içinde bu eğitim sonrası ne kadar toplumsallaşabildiklerini ölçmeye yönelik ifadelerde de, Prof.Dr. Canan Çetin'in danışmanlığını yaptığı ?İşe yeni alınan işgörenin eğitimi ve çağrı merkez'lerinde oryantasyon eğitimi: bankacılık sektöründe bir araştırma? konulu tez çalışması referans alınmıştır.Araştırma bulgularına göre, örgüte yeni başlayan kişilere çoğu zaman, uzun yıllardır o örgütte hizmet veren bir çalışan gibi davranılmaktadır. İşe alıştırma eğitimi ve devamında sürecek evreler bu toplumsallaşma sürecinin verimli ve faydalı şekilde geçmesi anlamında işletmelerin bu eğitim yöntemine daha fazla önem vermeleri gerekmektedir.Çalışmada, yeni çalışanın hayal kırıklığı yaşamasının engellenmesi, stres ve endişesinin azaltılması ve iş tatmini ve verimliliğin arttırılması noktasında işe alıştırma eğitimi anahtar uygulamalardan biri olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to analyze the place of orientation trainings in employees? socialization process with the importance of the ?human? factor in organizations.Research?s purpose is to have a data about the relationship between the socialization and the orientation trainings and the effects on the employees. For this purpose, one of the most succesfull bank?s orientation training program is analyzed and the effects on employees? working life and socialization process is examined. In this study, a survey which has two parts is used; its first part has expressions about the information that given in the training; its second part has expressions about evaluating these informations that employees can use in their working life or not. All the expressions are taken from the surveys which were used in the studies of Doç.Dr. Tunç Demirbilek and Prof.Dr. Canan Çetin.According to research findings, most of the time new comers are treated as they have been working at company for years. Companies need to give more importance to orientation trainings and ongoing process for productive, useful socialization of new employees.In this study it is emphasized that, orientation trainings are the most effective way for employees to increase the work satisfaction and productivity, to reduce the stress and concerns and to prevent the disappointment