Kalkınmanın ve rekabetin itici gücü olarak teknoloji politikalarının önemi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
As an impulsive force of development and competition, the importance of technology policies and applicability in Turkiye
- Tez No: 227222
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NURAY ALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
İnsanlık tarihinin tüm önemli dönüm noktalarında teknoloji faktörü belirleyici olmuştur. ?Bilgi Çağı?nda bilgi; hem girdi, hem de çıktı olarak önem kazanmıştır.Ülkelerin kalkınabilmeleri, ileri teknolojiye sahip olmaları ve üretebiliyor olmalarından geçmektedir. 21. yy.'da kalkınmış ülkelerin ortak özellikleri teknolojide ileri seviyede olmalarıdır. Gelişmekte olan bir ülke olarak Türkiye de dünya ekonomisinde iyi bir yer alabilmek için her dönem çaba göstermiş ancak başarılı olamamıştır. Teknoloji transferinde ve üretiminde başarılı adımlar atılamamış, ulusal bir bilim ve teknoloji politikasıyla harmanlanamamıştır.Bilim ve teknolojide söz sahibi olma yolunda Türkiye'nin sorunu, bütünleşik bir politika tasarlanamaması ve dolayısıyla uygulanamamasıdır. Türkiye bir yandan artan nüfusunun ihtiyaçlarını karşılarken, diğer yandan da gelişmiş kapitalist ülkelerle arasındaki farkı kapatmak, kendi ulusal önceliklerine göre bir inovasyon politikası çizmek ve uygulamak zorundadır. Sürdürülebilir kalkınma doğrultusunda bilgi toplumu haline gelmek hedeflenmeli; bunun için bilinçli bir şekilde eğitim ve teknoloji politikaları, tüm ekonomik ve siyasi politikalarla senkronize işler hale getirilmeli, inovasyona daha fazla önem verilmelidir. Türkiye kendisine gerekli olan teknolojiyi üretemediği sürece, ihtiyacı olan teknolojiyi ithal edecek yani teknoloji transferine bağımlı kalacaktır.
Özet (Çeviri)
Technology is the determining factor in every important milestones of the history of humanity. Information is important both input and output factor in ?Information Age?.Development of nations depends on being owner of high technology and production abilities. In the 21st Century, the common property of developed countries is being high technologisied. As a developing country, Turkiye efforted to take place in the world ecomomy in every term but never had success. Never made a successful step ahead about technology transfer and production and could not blend them with a national science and technology policy.On the road of having a voice in the science and technology, Turkiye?s problem is being not able to design a integrated policy and so being not able to apply.While Turkiye is meeting the requirements of the increasing population, on the other hand, it has to make up the difference with the capitalist economies, create and apply an innovation policy considering its own national priorities. In accordance with sustainable development, being an information society should be the target and education and technology policy should run synchronized with economic and other policies and innovation should be important much more than now to reach the targets. So long as Turkey can not manifacture the own-required technology, will import the required technology so will be dependent to the technology transfer.