Zahid el-Kevseri ve fıkıh düşüncesi
Zahid al-Kawthari and his perspective of Islamic jurisprudence
- Tez No: 227228
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL AYBAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmamızda, devrinin önde gelen âlimlerinden ders aldıktan sonra ilmiye sınıfının değişik kademelerinde on altı yıl süreyle görev almış hatta Şeyhülislam vekilliğine kadar yükselmiş, Osmanlı Devletinin yıkılışına şahit olmuş, hayatının yarısını Kahire gibi bir ilim merkezinde geçirerek ellinin üzerinde eser te'lif etmiş ve te'lif ettiği eserleriyle ehl-i sünnet akidesini ve Hanefi mezhebini müdafaa etmiş olan Zahid el-Kevserî'nin hayatını, İslamî ilimlerdeki çalışmalarını, eserlerini, önemli görüşlerini ve fıkıh düşüncesini ele aldık. Bununla ulaşmak istediğimiz amaç, Osmanlı medreselerinin yetiştirdiği büyük âlimlerden birisi olan Kevserî'nin daha iyi tanınmasına hizmet etmek ve Kevserî hakkında yapılacak yeni çalışmalara kapı aralamaktır.Tez üç ana bölümden oluşmakta olup, birinci bölümde Kevserî'nin hayatını, ikinci bölümde eserlerini ve ilmî şahsiyetini, üçüncü bölümde ise fıkıh düşüncesini ele aldık. Kevserî, her ne kadar yeni ve orijinal görüşler ortaya koymak yerine bütün gayretini geleneği muhafaza etme yolunda kullanmış olsa da onun eserleri ve düşünceleri daha birçok çalışmaya konu olabilecek enginliktedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Zahid Kawthari?s life, studies and works on Islamic disciplines, his important views and perspective of Islamic Jurisprudence (fiqh). After having been educated by the prominent scholars of his time, Kawthari took different positions as a scholar for sixteen years; he was even promoted to the rank of Sheikhulislam, witnessed the fall of Ottoman State, wrote more than fifty books by spending half of his life in Cairo, and with these works he defended the belief of Ahl al-Sunna wa?l Jamaa as well as the Hanafi school. The aim of this study about Zahid Kawthari, a great scholar raised in Ottoman madrasas, is to help a better understanding of him and pave the way for further research in this parallel.This study consists of three main sections. The first section is about his life, the second section studies his works and Kawthari as a scholar, whereas the third section focuses on his perspective of Islamic Jurisprudence. Even though Kawthari spent all his efforts for keeping up the tradition rather than making new and original suggestions, his works and thoughts possess the immensity to be a subject of several further studies.