Zâhid el-Kevserî'nin Kur'an tarihi ve kırâat ilmine dâir bâzı kavram ve meselelere ilişkin görüşleri
Zâhid al-Kevserî's wievs on certain consepts and issues related to the history of the Qur'ân and the science of qirâat
- Tez No: 963126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Muhammed Zâhid el-Kevserî (ö. 1952), Kafkasya'dan göç etmiş Çerkez asıllı bir aileye mensuptur. 1879'da Düzce'nin Hasan Efendi Köyü'nde doğmuştur. Babasının müderris olması onun ilmî bir ortamda yetişmesini sağlamıştır. İbtidâiye ve Rüştiye'yi Düzce'de okumuş yüksek öğrenimini İstanbul'da tamamlamıştır. Dönemin önde gelen âlimlerinden de özel dersler ve icâzetler almıştır. İlmî çalışmalarının çoğunu Mısır'da yapmış ve 1952'de Kahire'de vefât etmiştir. Temel İslâmî İlimler içerinde yer alan birçok alanda görüşleri ve eserleri bulunan Kevserî, yaşadığı yüzyılda özellikle oryantalist çalışmaların ana merkezi haline gelen Kur'an tarihi ve Kırâat ilmî sahasında da müstakil görüşleri ve eserleriyle katkı sağlamıştır. Kevserî, Hz. Peygamber (s.a.s.)'in vefâtından önce Cebrâîl (a.s.) ile yapmış olduğu son arzanın bilinenin aksine iki defa değil dört defa gerçekleştiği, âyet ve sûre sıralamalarının tevkîfî olduğu, mütevâtir kırâatlerin tamamının son arzada okunduğu, bu kırâatleri inkâr etmenin küfre düşüreceği görüşündedir. Sûre tertîbinin bizzat peygamberin öğretisiyle oluşturulduğunu, Kur'ân-ı Kerîm'in cem'i esnasında iki âdil şâhit şartının âyetlerin sıhhati ile ilgili değil, âyetlerin yazıldığı malzemlerin bizzat peygamberin huzurunda yazılması ile ilgili olduğunu belirtmiştir. O'na göre kırâat-i seb'a Kur'ân'ın birer parçasıdır ve bunlar mütevâtir kırâatlerdir. Ayrıca yedi harf ruhsatı kapsamında olan müterâdifler peygamber döneminde başlamış ve peygamber döneminde son arzada neshedilmiştir. Kevserî'nin Kırâat ilmî içerisinde yer alan konulara dâir görüşlerinin bilinmesi, yaşadığı dönemin dinamikleriyle birlikte değerlendirilmesi açısından yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Muhammed Zâhid el-Kevserî was a member of a Circassian family that migrated from the Caucasus. He was born in 1879 in the Hasan Efendi Village of Düzce. His father, being a teacher, ensured that he was raised in a scientific environment. He studied the Primary and Secondary Schools in Düzce and completed his higher education in Istanbul. He also received private lessons and permissions from the leading scholars of the period. He did most of his scientific work in Egypt and died in Cairo in 1952. Kevserî, who had views and works in many areas within the basic Islamic sciences, also contributed with his unique views and works to the fields of Qur'ân history and recitation, which became the main centers of orientalist attacks in the century he lived. Kevserî is of the opinion that the last arza made by our Prophet with Gabriel before his death took place four times instead of twice, contrary to what is known, that the order of the verses and surahs was withheld, that all the mutawatir recitations were recited in the last arza, and that denying these recitations is blasphemy. He stated that the order of the surahs was established by the teaching of the prophet himself, that the condition of two fair witnesses during the compilation of the Qur'ân was not related to the authenticity of the verses, but to the fact that the materials on which the verses were written were written in the presence of the prophet himself. The seven recitations to him are a part of the Qur'ân and these are the mutawatir recitations. In addition, the mutaradifs within the scope of the seven-letter license began during the time of the prophet and were abrogated in the last arza during the time of the prophet. Knowing Kevserî's views on the issues within the science of recitation will be instructive in terms of evaluating them together with the dynamics of the period in which he lived.