Türkiye'de sigorta sektörünün gelişimi açısından vergilendirmenin rolü ve önemi
The importance of taxation improvement on insurance industry in Turkey
- Tez No: 227250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF KILDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Toplumsal gelişmelere paralel olarak finans sektörünün bir parçası olan sigortacılık ve bireysel emeklilik sektörünün hizmetlerine olan talep giderek artmaktadır. Sigorta sektöründe sunulan hizmetlerin ekonomik faydalarının yanı sıra sosyal faydasının da yüksek oluşu sebebi ile sektörün gelişimi büyük önem taşımaktadır. Gelişmiş ülkelerde sigorta sektörünün GSYİH içerisindeki payı gelişmekte olan ülkelere oranla daha fazladır. Sigorta sektörünün büyüklüğünün gelişmişlik düzeyi ile yakından ilgili olduğu söylenebilir.Çalışmamız vergi politikalarının sigorta sektörünün gelişimindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla yapılmış olan araştırmaların sonucuna göre ulaşılan sonuç mevcut Türk vergi sistemi içerisinde sigorta hizmetlerine olan talebi canlandırmaya yönelik vergi politikası uygulamaları yeterli düzeydedir. Sigorta sektörü, yine sektörün temel özellikleri dolayısıyla toplanan fonların büyüklüğüne ve fonların kullanım sürelerine bağlı olarak gelişecektir. Vergi uyumunun ülkemizde düşük olmasının bir neticesi olarak vergi politikalarının sigorta sektörü üzerindeki etkileri sınırlı kalmaktadır.Sonuç olarak sigorta hizmetlerinin tabi olduğu vergi uygulamaları kişi başına düşen sigorta primleri üzerinde fazla etkili olmamaktadır. Vergi politikalarının etkisi psikolojik destekle sınırlı kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing in demands related with social improvements results that services insurance and pension founds industry as a part of financial system. Improvements have a great value in this industry because of having social benefits as well as economic beneficiary of insurance and pension founds. The percentage of insurance sector in GDP is greater in improved countries than other countries. Country?s level of improvements is much closed to meaning of greatness of insurance industry.Our goal is that defining how affect of tax policies are about insurance industry.Tax policies; Turkish tax system; are being provided on insurance services are enough to support this industry based on our researches. Improvements are related with time and size of founds collecting in system due to features of insurance services. Tax policies have had edged because of having low tax evasion level in the country.Taxation is not strong effect on insurance services to increase demand. Personal assets of insurance Premiums are not supported by taxes. The only way that tax effect on insurance service demand is being psychological.