Avrupa Birliği'nin enerji arz güvenliğinin sağlanması
Security of energy supply for the European Union
- Tez No: 227267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER KARACASULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Son yıllardaki dünya enerji pazarındaki değişimler, enerjiye makul fiyatta ve kesintisiz olarak ulaşmanın gittikçe zorlaşacağına işaret etmektedir. Petrol ve doğal gaz hala dünya enerji tüketiminde başat enerji kaynaklarıdır. OPEC dışı ülkelerin enerji üretiminde düşüş yaşanmaktadır. Dünya enerji talebi giderek artmaktadır. Talep artışının büyük bir kısmı Çin ve Hindistan'dan gelmektedir. Çin ve Hindistan'ın dünya enerji pazarına girmesiyle yeni türden enerji ilişkileri meydana gelmiştir. Enerji ihracatçısı devletler, enerjiyi kullanarak ulusal çıkar arayışına girmişlerdir. Dolayısıyla, enerji arz güvenliğine yönelik riskler artmaktadır, devletler enerji arz güvenliklerini sağlamlaştırma çabasındadırlar. Enerji arz güvenliğini sağlamaya yönelik iki ana yaklaşım vardır. Enerji kaynaklarının ve pazarlarının kontrolü ile ilgilenen stratejik yaklaşım ve enerji arz güvenliğini uluslararası enerji pazarının düzgün işleyişine bırakan piyasa yaklaşımı.AB yüksek ithal enerji bağımlılığı nedeniyle enerji arz güvenliği ile ilgili kaygıları yoğun olarak yaşamaktadır. AB'nin enerji arz güvenliği ilgili kaygılarını yoğunlaştıran ise Rusya'nın enerjiyi AB'ye ve AB üye devletlerine karşı kullanma çabasıdır. AB'nin karşı karşıya kaldığı sorunlar, ortak enerji politikası ve dış enerji politikasının gerekliliğini ortaya çıkarmıştır, fakat üye devletler enerjiyi ulusal bir mesele olarak değerlendirdiklerinden bu alandaki yetkilerini AB'ye devretmekteki gönülsüzlüklerini sürdürmektedirler. AB, enerji iç pazarını tamamlayarak ve serbestleşme ilkelerine dayalı kurallarını yayarak enerji arzını garantiye almaya çalışmaktadır. AB bu bağlamda, ikili ve bölgesel seviyede enerji arzını sağlayan devletlerle ilişkilerini kurumsallaştırma gayretindedir
Özet (Çeviri)
In recent years the devolepments in world energy market points out the difficulties to reach energy in the reliable supply at a reasonable price. Oil and natural gas are the dominant source of energy. There is decrease in supply of non-OPEC countries. In the world the energy demand is increasing. This increase is due to rising demand of China and India. New kind of energy relations are observed with the entrance of China and India to world energy market. The energy supplier states seek for national interest by using energy. Therefore, risks about security of energy supply are increasing, states are in an effort to strengthen their energy supply security. There are two main approaches to ensure security of energy supply : the strategic appoach which engages in control of energy resources and markets and the market approach which leaves security of energy supply to proper functioning of international energy market.The EU is highly concerned about security of energy suppy due to its high dependency on energy importation. The reason for increase of the EU consideration is efforts of Russia to use the energy against the EU and the EU member states. The challenges which the EU faces let to requirement of common energy policy and external energy policy. But since member states consider energy as a national issue, they are reluctant to transfer their competence to the EU. The EU tries to guarantee energy supply by completing energy internal market and extending rules based on liberal principles. In this context, the EU is in an effort to institutionalise its biteral and regional relations with the countries which provide energy supply.