Avrupa Birliği'nin enerji politikası sorunsalı, artan enerji bağımlılığı ve Türkiye'nin rolü
The problematic of European Union energy policy, increasing energy dependency and the role of Turkey
- Tez No: 257700
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kavramsal ve tarihi boyutlarıyla enerjinin tanımı, sınıflandırması ve dünya enerji tüketimi başlığı altında enerjinin tanımı, önemi, tarihsel gelişimi ve geleceği, enerji ve enerji kaynaklarının türleri ve coğrafi dağılımı gibi enerjinin küresel boyutu ele alınmıştır. Çalışmada uluslararası sisteme daha fazla etkisi olan petrol ve doğal gaza diğer enerji biçimlerine göre daha geniş yer verilmiştir.Tezin ikinci bölümünde sınırları bütün Avrupa'yı kapsayacak şekilde genişlemiş bulunan AB'nin ileride karşılaşacağı ve Birliğin yumuşak karnı olarak nitelendirilen enerji darboğazına karşı AB genelinde uygulanan politikaların neler olduğu ve enerji arz güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak Birliğin uluslararası platformlarda yapmış olduğu girişimlerin neler olduğu ortaya konmuştur.Tezin üçüncü ve son bölümünde AB'nin ihtiyaç duyduğu enerjinin kesintisiz olarak tedarikinin sağlanabilmesi için Hazar Havzası ve Orta Asya enerji ham madde kaynaklarının çoklu boru hatları politikası bağlamında Avrupa'ya taşınması hususunda Türkiye'ye biçilen role yer verilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Avrupa Birliği2.Enerji Politikası3.Enerji Arz Güvenliği4.Enerji Kaynakları5.Türkiye
Özet (Çeviri)
This study is composed of three main parts. The first part includes, definition of energy, importance, historical development and future of energy, kinds of energy sources, energy management and energy term and relationship between environment and energy. In this study oil and natural gas is mentioned more than other kinds of energy.In the second part, propound of European Union what are the interferences aimed at especially energy supplies of security and comes upon in the future what are the general implemented policies of EU against Energy Bottleneck called low point of European Union borders has been spread out with comprised all the Europe Continent.In the third and the last part of this study includes the role of Turkey in the EU?s energy policy. The EU gives a role of Turkey to ensure of the EU?s energy needs without interruption of supply and the transportation of the raw material resources to Europe with multiple pipeline policy from Middle Asia and Caspian Basin.Key Words1.European Union2.Energy Policy3.Energy Supply Security4.Energy Supplies5.Turkey